Szczyt wspinaczy

Najlepsi himalaiści i alpiniści świata zjadą na przełomie października i listopada do Brixen/Bressanone w Południowym Tyrolu.

W ramach Międzynarodowego Szczytu Górskiego (International Mountain Summit IMS )będzie można nie tylko posłuchać opowieści Reinholda Messnera, Krzysztof Wielickiego czy Hansa Kammerlandera o legendarnych wyprawach, w których brali udział, ale też… pochodzić po górach w towarzystwie mistrzów.

Hasło spotkania brzmi: „Near, nahe, vicino” (czyli słowo „blisko” w językach angielskim, niemieckim i włoskim). Chodzi o podkreślenie związków łączących człowieka i przyrodę.

W ub. roku na IMS przyjechało ponad 8500 gości. Reinhold Messner, himalaista (jako pierwszy zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczników świata), podróżnik oraz wielki propagator Południowego Tyrolu, chwali IMS jako „gruntowną i głęboką platformę wymiany refleksji” na wszelkie tematy związane ze wspinaczką.

Obecna, II edycja Szczytu, składać się będzie z:
– IMS Kongres, czyli dyskusje z publicznością o rozmaitych aspektach turystyki i sportów górskich (m.in. o zdrowiu i bezpieczeństwie, rozwoju wspinaczki kobiecej, najnowocześniejszych technologiach używanych w produkcji sprzętu i odzieży górskiej, organizacjach zajmujących się sportami górskimi, kulturze gór);
– IMS Talk – wykłady, prezentacje i dyskusje, do których zaproszono m.in. Kurta Alberta, Nivesa Meroi, Stephena Venables, Denisa Urubko, Simona Moro, Krzysztofa Wielickiego i Steve’a House’a;
– IMS Film, czyli trzydniowy pokaz filmów o wielkich osiągnięciach alpinizmu i himalaizmu;  
– IMS Walk – wyprawa po szlakach Dolomitów w towarzystwie sław wspinaczki (m.in. Messnera)
– IMS Boulder Festival – zawody we wspinaczce bez zabezpieczenia (do pokonania będzie ściana o wysokości 25 metrów).  

 Wycieczka po szlakach Dolomitów z Reinhlodem Messnerem, IMS 2010

Wszystko to między 30 października a 7 listopada (szczegółowy program imprezy i rezerwacje na stronie IMS