Austria myśli o sezonie (I): Pitztal

Nadspodziewanie wcześnie przedstawiciele lodowców austriackiego Tyrolu zaczęli przed sezonem 2010/11 promować swoje stoki.

Zwykle pojawiali się w Polsce (i w innych krajach środkowo-wschodniej Europy, bo PR-owski tour sięga od Moskwy po Bukareszt) pod koniec września. W tym roku kampanię zaczęli już teraz – obejmując nią zarówno dziennikarzy, jak właścicieli biur podróży.

Naturalnie o szczegółach oferty 5 lodowcowych stacji Tyrolu (Pitztal, Sölden, Hintertux, Stubai, Kaunertal) będzie jeszcze okazja napisać. Na razie, dla zachęty, warto przedstawić niektóre nowości tyczące tras, wyciągów, instalacji naśnieżających, restauracji i cen.

Zacznijmy od popularnego w Polsce Piztaler Gletscher (najwyższy lodowiec Tyrolu – zjeżdża się z 3440 m n.p.m.!). Zwłaszcza, że Willi Krueger, dobry duch tej stacji, meiluje mi właśnie, że przez środę i czwartek spadło tam pół metra śniegu.

I tak, w nadchodzącym sezonie snowboardziści będą mogli skorzystać tam z nowego funparku (na wysokości 3000 m n.p.m.) i half pipe’u (na 2600 m n.p.m.).

Z kolei w sąsiadującym z lodowcem rejonie Rifflsee (jeździ się tam do wysokości 2800 m n.p.m.) w grudniu uruchomiony zostanie 6-osobowy wyciąg krzesełkowy SunnAlm Bahn, wyposażony w siedzenia z zabezpieczeniami dla dzieci.

 Próby krzesełek Sunnalm Bahn ze specjalnymi zabezpieczeniami dla dzieci

Skądinąd w Pitztal dzieci poniżej 10 lat jeżdżące z jednym z rodziców mogą liczyć na Bambini Freipass – czyli bezpłatny karnet. Ponadto specjalnie dla dzieci już od 1 października (do 6 listopada) po raz pierwszy zostanie zorganizowany obóz Pitzi’s Snow & Gletscher Camp.

 Sunnalm Bahn

Wydarzeniem z okazji inauguracji sezonu będzie obóz treningowy dla uprawiających narciarstwo biegowe. Od połowy września pod okiem profesjonalnych trenerów można uczyć się obu rodzajów kroku biegowego (łyżwowego i klasycznego) na położonej na 2600 m n.p.m. i liczącej 7 km trasie Pitztaler Gletscher (na wysokości 2600 m n.p.m.)

Inne planowane zimą 2010/2011 na Pitztal imprezy to m. in. 13. narciarski Puchar Europy dla niepełnosprawnych (od 9 do 11 grudnia 2010 r.) oraz Off Piste Days (od 8 stycznia 2011 r.). Do tego dochodzą naturalnie dni firmowe czołowych producentów sprzętu narciarskiego (połączone oczywiście z możliwością przetestowania najnowszych kolekcji).

A dodatkowym źródłem śniegu będzie uruchomiony już minionej zimy Snow Maker System. Jako że o tej unikalnej technologii parę razy już tu pisałem (m.in. „Sztuczny, a doskonały”, 2 października 2009 r.,    „Snowmaker ratuje sytuację”, 9 października 2009 r. ), przypomnę tylko pokrótce, że pozwala ona produkować do 940 metrów sześciennych śniegu nawet w dodatnich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza. Zachowane są przy tym wysokie standardy ekologiczne – powstały śnieg przyczynia się m.in. do pogrubienia warstwy lodowca.

Co zabawne, mimo tych wszystkich nowości Willi Krueger skromnie twierdzi, że w tym roku Pitztal… „w zasadzie odpoczywa do inwestycji”! 

Wkrótce o nowościach na pozostałych tyrolskich lodowcach.