Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

4.12.2009
piątek

Sypie w Tyrolu włoskim, sypie i w austriackim

4 grudnia 2009, piątek,

W Soldzie, urokliwej stacji narciarskiej w Tyrolu Południowym (tuż przy granicy włosko-austriackiej) padało  bez przerwy od północy z czwartku na piątek do wczesnego wieczora.

I to nadzwyczaj intensywnie. Dość powiedzieć, że nawet na wcześniej przygotowanych trasach można było jeździć w grubej (bywało, że niemal do pasa) warstwie mięciutkiego puchu. Do pełni szczęścia brakowało najwyżej lepszej widoczności. Czynna jest kolej linowa i dwa wyciągi krzesełkowe, którymi można się dostać na 3250 m n.p.m.

Oczywiście jak na pierwszy dzień w sezonie takie warunki są sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, że jeżdżąc teoretycznie po trasach, w praktyce uprawiało się dziś najczystszy freeride. Pozostaje mi tylko pluć sobie w brodę, że mimo wszystko niedostatecznie zadbałem o kondycję. Takie wyrzuty sumienia ma jednak chyba niestety większość narciarzy i snowboardzistów.

Co najważniejsze: sypie oczywiście nie tylko w Soldzie i włoskich partiach Tyrolu. Jak napisała mi dziś z Insbrucka Esther Wilhelm z Tyrolskiej Organizacji Turystycznej, śniegiem pokryte są też stoki austriackiej części tego regionu. Można więc już jeździć nie tylko na słynnych 5 tyrolskich lodowcach (bo te czynne są od wielu tygodni), ale i w innych stacjach, które właśnie rozpoczynają działalność i na początek oferują atrakcyjne promocje.

I tak: na lodowcu Hintertux leży 170 cm śniegu, na Stubai – 150 cm, w Sölden – 146 cm, na stokach Pitztal 160 cm. Także na Kaunertal czynne są wszystkie wyciągi oraz snowpark. Obergurgl-Hochgurgl działa od 13 listopada, a Ischgl ruszył w ubiegłym tygodniu.

Podczas tego weekendu (4 – 6 grudnia}sezon zimowy ruszy w St. Anton am Arlberg, Hochzillertal-Kaltenbach,   Gerlos,  Mayrhofen, Rifflsee, Zettersfeld, Hochpustertal-Sillian, Hochzeiger, Kitzbühel, Innsbruck, Skiwelt Wilder Kaiser, Serfaus-Fiss-Ladis i St. Jakob.

Tydzień później (w weekend od 11 do 13 grudnia) otwarcie sezonu zapowiadają wszystkie pozostałe ośrodki Tyrolu.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
 1. pytanko mam bo widze, ze pan w soldzie jestes:)
  jak jest teraz ze sniegiem/trasami?
  czy oplaca sie jechac w terminie 12-18.12 (niby te advent weeks czy white weeks maja byc z karnetem w cenie)?
  i ostatnie, czy jek sie pojedzie w ‚ciemno’ (tzn pakuje sie i jade) znajdzie sie miejsce do spania bez problemu?

 2. Już odpowiadam: otóż warunki śniegowe w Soldzie są obecnie znakomite – podczas mojego pobytu dopadało ok. 100 cm śniegui 3250 m n.p.m. jest go dobrze ponad 2 m). Dość powiedzieć, że takiej jazdy w puchu dawno nie użyłem! A i na trasach jest oczywiście świetnie. Co więcej, kiedy wyjeżdżałem w nocy z poniedziałku na wtorek znowu zaczynało sypać. Czynne są prawie wszystkie wyciągi (a niwykluczone, że dwa krzesła, które do tej pory stały, ruszą po obecnych opadach).

  Nocleg oczywiście zawsze warto lepiej zarezerwować chociażby przez Internet (albo za pośrednictwem biur podróży – Soldę obsługuje m.in. krakowskie Otium oraz Tui). W tym tygodniu, na przykład, we włoskich szkołach jest rodzaj ferii (czy raczej „białej szkoły”) i w Soldzie pojawiło się sporo dzieciaków, uczących się jazdy na nartach i desce (a w zasadzie poprawiających swój już bardzo przyzwoity poziom).

  Tzw. wysoki sezon zaczyna się 19 grudnia – na razie obowiązują ceny zniżkowe! Zresztą, jeśli chodzi o wyciągi, to ceny karnetów w Soldzie uchodzą za niskie (w szczycie sezonu 6 dni jazdy dla dorosłego to 165 Euro, a obecnie, czyli w tzw. niskim sezonie – 145 euro).

  Ponadto niektóre hotele oferują swoim gościom dodatkowe zniżki na karnety (właśnie rodzaj White Weeks) – to jednak trzeba sprawdzać już na ich stronach internetowych lub u touroperatorów.

  Rycło napiszę o Soldzie więcej – w każdym razie bardzo żałowałem, że musiałem już z niej wyjeżdżać!

  Pozdrawiam

css.php