Zuza trzecią freeriderką świata!

Zuzanna Witych, 28-letnia łodzianka (!), może po tym sezonie szczycić się tytułem trzeciej freeriderki świata.

W piątek Zuza zajęła drugie miejsce w finałowych zawodach cyklu Freeride World Tour, czyli najbardziej prestiżowych zawodach w ekstremalnym narciarstwie pozatrasowym.

Fot. FWT

Areną YETI Xtreme Verbier (bo tak w tym roku nazwano rywalizację) była ściana Petite Bec des Rosses w Czterech Dolinach szwajcarskiego kantonu Valais.

Miałem okazję dwa razy jeździć w tej okolicy na nartach i faktycznie, majestat masywów robi wrażenie: zawsze budzi podziw, a czasem wręcz grozę (co tu wtedy opisałem, przybliżając przy okazji ideę i historię FWT, reguły zawodów i zasady oceniania riderów).

Punkty za drugie miejsce dodane do poprzednich dobrych wyników Zuzy w tym sezonie (m.in. styczniowego zwycięstwa w pierwszych – wobec kłopotów ze śniegiem w hiszpańskim Baqueira Beret – zawodach cyklu zawodach cyklu, rozegranych również w Verbier) dały jej trzecie miejsce w tegorocznej klasyfikacji generalnej FWT.

Świetny przejazd podczas YETI Xtreme Verbier warto docenić także dlatego, że podczas ostatnich zawodów w tyrolskim Fieberbrunn Zuza po zacnym skoku z wysokiego cliffu upadła i nadwerężyła kolano.

Fot. FWT
Fot. FWT

Do końca więc nie było jasne, czy będzie mogła wystartować na stromiznach Petite Bec des Rosses.

Triumfatorką FWT 2023/2024 została 28-letnia Norweżka Hedvig Wessel, zaś wicemistrzynią zaledwie 20-letnia Francuska Astrid Cheylus.

Wśród mężczyzn YETI Xtreme Verbier (zjeżdżali tym razem z samego szczytu Bec des Rossesm, czyli 3222 m n.p.m., mając do pokonania stok o nachyleniu 43 st. i ponad 600 m różnicy poziomów) wygrał Marcus Goguen z Kanady, co pozwoliło mu zająć drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Najlepszy w całym cyklu 2023/24 był bowiem Max Hitzig z Niemiec.

Pasjonujące przejazdy najlepszych freeriderów z całej mijającej zimy można obejrzeć na stronie internetowej FWT.

A obszerną rozmowę, jaką przeprowadziłem na początku tego sezonu z Zuzą Witych, przeczytać po pobraniu bezpłatnej aplikacji najnowszej edycji „Ski Magazynu”.

Fot. FWT