Zuza pierwsza – i to w Verbier

Zuzanna Witych, 28-letnia freeriderka z Łodzi (!), wygrała właśnie pierwsze w tym sezonie zawody Freeride World Tour, najbardziej prestiżowego cyklu ekstremalnej jazdy pozatrasowej.

Co więcej, areną zjazdów były stoki Verbier w Czterech Dolinach szwajcarskiego kantonu Valais, które we freerideowej branży uchodzą za jedne z najpoważniejszych. Sam miałem okazję dwa razy jeździć w tej okolicy na nartach i faktycznie, majestat masywów robi wrażenie: zawsze budzi podziw, a czasem wręcz grozę.

Na dodatek za swój przejazd Zuza dostała bardzo wysoką liczbę punktów: 97,67 (na 100 możliwych) – sędziowie uznali go więc na niemal perfekcyjny. A przypomnijmy, że ocenie podlega trudność wybranej przez ridera linii zjazdu, technika, płynność, kontrola nad nartami oraz dodatkowe ewolucje i tricki w powietrzu – np. skoki ze skał.

Komentatorzy FWT tłumaczyli: „Zuzanna pojechała agresywnie, nie tracąc jednak nigdy kontroli nad nartami”. Zwracali też uwagę na przemyślany wybór linii zjazdu i umiejętne najazdy do trzech w sumie efektownych skoków z gigantycznych cliffów skalnych. Znaczenie ma i to, że rywalizowało 11 riderek. A i to, że Zuza jeździ na sprzęcie rodzimej, bo mającej siedzibę w Gdyni firmy Majesty.

Na mecie, kiedy Zuza usłyszała swój wynik, nie kryła zaskoczenia i radości. „Nie mam słów, jestem tak zaskoczona. Miałam w oczach tę linię, od kiedy tylko zobaczyłam zbocze, po którym mieliśmy zjeżdżać. Nie spodziewałam się jednak, że będzie tak imponująca. Uwielbiam Verbier – to mekka freeride’u i dom wielu dobrych riderów, więc wygrana tutaj jest po prostu oszałamiająca!”. Inna rzecz, że Zuza też mieszka teraz w okolicy 🙂

Przejazd Zuzy można obejrzeć na stronie internetowej FWT.

A w aplikacji „Ski Magazynu” w najnowszym numerze można znaleźć obszerną rozmowę, jaką przeprowadziłem z Zuzą przed rozpoczęciem cyklu FWT 2023/2024.