Jest zima – jest i „Ski Magazyn”

Do salonów sieci EMPiK trafiła właśnie edycja „Ski Magazynu” na sezon 2023/24. Nie przez przypadek waży około kilograma, jako że zwyczajowo już ma zacną objętość 340 kolumn – o wartości tekstów nie wspominając 😊

Tradycyjnie już prezentowane są rezultaty World Ski Test – czyli przegląd modeli nart przygotowanych na tę zimę przez wiodących producentów. Może to być cenna wskazówka dla tych, którzy zamierzają właśnie zmienić sprzęt bądź pojeździć na najnowszych nartach, korzystając z ofert wypożyczalni. Nowością jest jednak, że tym razem WST pierwszy raz w dziejach odbył się w Polsce – a konkretnie w Wiśle-Skalnitym.

Można też dowiedzieć się, jakie plany na najbliższy sezon mają mistrzowie. A zatem, po pierwsze, alpejczycy startujący na nartach Atomica (wśród nich sama Mikaela Shiffrin – ale też choćby Sofia Goggia i Aleksander Aamodt Kilde). Wywiadom z nimi towarzyszy relacja z wizyty w fabryce tej zasłużonej firmy. Ale o swoich zamierzeniach na zimę 2023/24 mówią również Zuza Witych (która znowu zakwalifikowała się do światowej czołówki narciarstwa freeride’owego i wystartuje w cyklu Freeride World Tour) oraz Anna Tybor (która niedawno – jako pierwsza kobieta na świecie – wspięła się i zjechała na nartach z Broad Peak, czyli z 8051 m n.p.m.). Z kolei Adam Marasek wspomina pół wieku (!) swojej służby w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, ale też opowiada o swojej wizji ratownictwa górskiego.

Są też oczywiście – bo znowu tradycyjnie – relacje z rozmaitych stacji, chociażby Saas Fee, Obertauern (z piękną opowieścią, jak to zimę spędzali tam członkowie The Beatles), Donovaly, Kreichbergu i doliny Zillertal (w tym lodowca Hintertux). Znamienna jest też historia narciarstwa na popularnym w Polsce Chopoku – sięga czasów Międzywojnia, aby po okresie komunistycznej Czechosłowacji (choć nawet wtedy było tam nie najgorzej) wykonać jakościowy skok na poziom, po prostu, alpejski. Archiwalne zdjęcia z minionego wieku zestawione ze współczesnymi mówią wszystko. Skoro już o Słowacji mowa, to jest też w „Ski Magazynie 2023/24” miniprzewodnik po skitourowych wariantach w tamtejszych Tatrach.

Ważnym dla każdego – bo wbrew pozorom nie tylko formalnoprawnym tematem – są nowe, bo obowiązujące regulacje tyczące systemu stopni instruktorskich i systemu kształcenia kadr uczących narciarstwa.

Podobnie przydatne mogą okazać się rady, co zrobić, gdy podczas narciarskiego wypadku… straci się ząb. Albo gdy dopadną nas objawy choroby wysokościowej (a ona niektórym przydarzyć się może chociażby na alpejskich lodowcach czy w ośrodkach typu Val Thorens).

Warto – a zapewniam to nie tylko po znajomości 😊