Chopok śnieży na Puchar

Już od tygodnia pracują armatki dośnieżające na zboczach Chopoka – zarówno południowych, jak i północnych. Celem jest przygotowanie tras na planowane już w najbliższy weekend otwarcie największego słowackiego ośrodka – ale też stoków, na których w styczniu rozegrany będzie gigant i slalom alpejskiego Pucharu Świata kobiet. Będzie można wtedy zobaczyć m.in. Mikaelę Shiffrin i Petrę Vlhovą (która w dzieciństwie trenowała właśnie na Chopoku).

Najpierw – w połowie listopada – spadł naturalny śnieg. W wyższych partiach Chopoka zalegało go nawet 30 cm. I wtedy ruszyło dośnieżanie – od poziomu 1300 m n.p.m. pracuje 180 lanc i armatek. To sytuacja idealna – baza z naturalnego śniegu pokrywana jest tym sztucznym.

Włodarze stacji ze spółki Tatry Mountain Resorts nie kryją, że szczególną pieczą objęte będą stoki Petra Vlhová i Majstrovská, na których 20 i 21 stycznia odbędą się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. „Od początku naśnieżamy tam z większą ilością wody, aby baza była jak najbardziej zwarta, dzięki temu będziemy mogli dalej na niej pracować. Ochłodzenie pozwoliło nam rozpocząć naśnieżanie nieco wcześniej niż w minionych sezonach, więc jestem pewien, że przygotujemy idealne warunki dla najlepszych alpejczyków świata” – zapewnia Maroš Kupčo, odpowiedzialny za stan stoków Chopoka w TMR.

Jasna już dwukrotnie – w 2016 i 2021 r. – organizowała narciarski Puchar Świata. W czerwcu stan przygotowań pozytywnie oceniła inspekcja z Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Sprzedaż biletów ruszyła na początku października – zainteresowanie było ogromne i dziś już szans na wejście na trybuny przy mecie nie ma. Ale nawet ci, którzy nie zdobyli wejściówek, będą mogli zobaczyć z bliska najlepsze alpejki świata podczas ceremonii losowania numerów przy trasie Biela Púť w piątek i sobotę o godz. 18.

Podczas Pucharu Świata pierwsze przejazdy rozpoczynać się mają o godz 9:30. Gdyby w weekend pogoda nie pozwoliła na rozegranie któregoś z przejazdów, do dyspozycji będzie termin rezerwowy – poniedziałek 22 stycznia.

Co ważne, mimo zawodów Pucharu Świata na Chopoku pojeździć będzie mógł każdy, bo zamknięte zostaną jedynie trasy Petra Vlhová, Majstrovská i Biela Púť.