Już rusza Kasina!

Rekordowo wcześnie, bo już w ostatni dzień listopada otwarta będzie jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce – stok Śnieżnicy działający w ramach ośrodka Kasina Ski & Bike Park.

Wyciąg obsługujący trasę ruszy dla narciarzy w czwartek 30 listopada o godz. 17. Zjazd w Kasinie liczy w linii prostej 1300 m, zaczyna się na wysokości 900 m n.p.m., a przewyższenie sięga 290 m. Cechą trasy jest jednolite pochylenie (21 proc.) na całej długości oraz to, że wytyczona jest w lesie, co ma znaczenie zwłaszcza przy silnym wietrze.

Obsługują ją sześcioosobowe krzesełka, którymi wjazd trwa niespełna 6 minut (specjalne osłony ochronią od mrozu i śniegu).

W następnych dniach będzie tam można jeździć już przez cały dzień (w dni powszednie między 9 a 21, a w soboty i niedziele między 8 a 21) – z codzienną przerwą na ratrakowanie w godz. 15-17. Czynne też będą bistro i karczma.

Dorosłych narciarzy całodzienny (od 9 do 21) karnet kosztować będzie w tym sezonie 180 zł, karnet do godz. 15 – 160 zł, a za jazdę przez cztery godziny trzeba będzie zapłacić 130 zł.

PS W młodości (jeszcze w latach 80. i 90. minionego wieku) bywałem w Kasinie bardzo często (z Krakowa można tam dojechać w godzinę). Stok obsługiwał wówczas podwójny wyciąg orczykowy (zważywszy na długość, jechało się długo, oj długo). Znakiem szczególnym było też pochylenie górnej partii trasy „na jedną nogę”. Ale i tak było super. A od kiedy w 2002 r. stacja zmieniła właściciela (dziś jest nim spółka Grupa Pingwina), Kasina Wielka przekształciła się w nowoczesny ośrodek sportowy – symbolem niech będzie nie tylko wymiana orczyka na nowoczesne krzesła, ale właśnie wyprofilowanie zbocza.