Jaworzyna z nową kolejką

W sobotę 17 grudnia rusza sezon zimowy na Jaworzynie Krynickiej. Narciarze będą mogli skorzystać z nowej, sześcioosobowej kolejki krzesełkowej – jak zapewniają menedżerowie ośrodka, „najnowocześniejszej kanapie w Polsce”.

Na razie otwarta ma zostać trasa nr 1 (o długości 2600 m), trasa nr 2 (1000 m), trasa nr 3 (700 m) oraz trasa szkoleniowa na szczycie.

Przypomnijmy, że na stokach Jaworzyny wytyczono w sumie sześć tras zjazdowych o łącznej długości 10 km. Jedna z nich (oznaczona numerem 5 i licząca 100 m długości) ma homologację FIS. Przy trasie nr 2 można też pojeździć slalom na „tyczkach” – i to z pomiarem czasu. Ponadto najmłodsi mogą próbować sił na wyciągu szkoleniowym Żółwik, a przy dolnej stacji czeka na nich strefa dzieciaka z wyciągiem typu „magiczny dywan” i atrakcjami-utrudnieniami.

Wszystkie trasy na Jaworzynie są ratrakowane i sztucznie dośnieżane, a większość oświetlona. Na miejscu jest też wypożyczalnia sprzętu oraz centrum testowe firm Rossignol i Kastle.

Nowością sezonu 2022/23 będzie najnowocześniejsza w Polsce sześcioosobowa kolej Jaworzyna Express firmy Doppelmayr. Zastąpi czteroosobowe krzesełka i będzie obsługiwać trasę nr 6.

Dolna stacja nowej kolei Jaworzyna Express znajduje się tuż obok stacji dolnej kolei gondolowej Jaworzyna Krynicka. Nowe krzesełka mają podgrzewane kanapy i osłony przeciwwiatrowe. Poruszać się będą z prędkością 5 m/s, więc kilometrową trasę pokonają w trzy minuty. Docelowa przepustowość Jaworzyna Express wyniesie 2800 os/h.

Co więcej, jak zapowiadają Polskie Koleje Linowe, trasa nr 6 będzie ratrakowana także w ciągu dnia, by popołudniami i wieczorem warunki na stoku były równie dobre co w godzinach porannych. Zmodernizowano też oświetlenie zbocza.

PKL ujawniło też ceny skipassów na kolejki Jaworzyny na sezon 2022/23. I tak w niskim sezonie dzienny karnet kupimy w przedsprzedaży online za 110 zł (ulgowy 90 zł), w sezonie wysokim – od 145 zł (ulgowy 115 zł), a w tzw. top sezonie (okresie świąteczno-noworocznym) za odpowiednio 155 i 125 zł. Z kolei przy zakupie online skipass na jazdę wieczorną kosztować ma od 50 zł (cena skipassu ulgowego w sezonie wysokim). Karnety kupowane w dniu przyjazdu są o 10 zł droższe.

A już całkiem innego wymiaru atutem Jaworzyny są obłędne widoki z jej szczytu (1114 m n.p.m.) na inne masywy Beskidu Sądeckiego.