W Czechach: sezon z zasadami

W miniony weekend swoje wyciągi uruchomiły kolejne czeskie stacje zimowe – naturalnie z zachowaniem antypandemicznych rygorów bezpieczeństwa.

Tradycyjnie już pierwsza w Karkonoszach niektóre ze swoich tras udostępniła – już tydzień temu – Černa hora. Kolejne mają być otwierane wraz z opadami śniegu i postępami dośnieżania. Działa też system sprzedaży skipassów online. Za pośrednictwem strony Skiresortcard można nie tylko kupować karnety, ale także rezerwować sprzęt w wypożyczalni SkiResort Live i miejsce parkingowe.

Także przed tygodniem ruszyła kolejka linowa Dámská stacji Klínovec – oraz trasa zjazdowa o tej samej nazwie. Również tam trwa intensywne naśnieżanie.

Klínovec

Z kolei w ostatnią sobotę uroczyście zainaugurowano sezon w ośrodku Dolní Morava (choć i tam kolejka Sněžník i wyciąg Slamník działały już wcześniej).

Tradycyjną imprezą Špindl SkiOpening działalność rozpoczął również Szpindlerowy Młyn.

W trzeci grudniowy weekend rozpocznie sezon Ještěd. Od tej zimy dostępna tam będzie nowa trasa zjazdowa Skalka, a już w minionym roku poszerzono trasy Slalomák, Liberecká i Beranova cesta. Na Ještědzie zainstalowano nadto nowy system  naśnieżania Snow Factory.

Co ważne: zgodnie z rozporządzeniem czeskiego rządu, z instalacji narciarskich mogą korzystać osoby posiadające certyfikat ozdrowieńca (ważny do 180 dni) lub potwierdzający szczepienie (od ostatniej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni). Obowiązuje zatem – podobnie jak w większości narciarskiej Europy – tzw. system 2G.

Rygory te nie dotyczą dzieci poniżej 12 lat.

Z kolei młodzież w wieku od 12 do 18 lat może okazać certyfikat ozdrowieńca, potwierdze szczepienia albo test PCR (nie starszy niż 72  godziny) – zatem w jej przypadku zastosowanie ma system zwany 3G.

We wszystkich pomieszczeniach obowiązuje nadto noszenie maseczek.