Włochy: obostrzenia dla niezaszczepionych

We Włoszech ogłoszono właśnie nową listę zasad bezpieczeństwa antycovidowego. Mają obowiązywać także w stacjach narciarskich -i to nawet tych, które znajdują się w tzw. białych strefach zagrożenia pandemią. Co ważne, w praktyce dotkliwe będą jedynie dla niezaszczepionych.

Status białych stref posiadają we Włoszech obszary o wysokim odsetku zaszczepionej ludności oraz niewielkiej liczbie stwierdzonych przypadków infekcji wirusem SARS-Cov-2 . Obecnie regionem takim jest chociażby popularne i wśród polskich narciarzy Trentino (obejmujące m.in. takie stacje jak Madonna di Campiglio, Folgarida, Marileva, Passo del Tonale, Ccanazei) – w prowincji tej zaszczepionych jest aż 85 proc. mieszkańców, a poziom zachorowań na covid-19 jest niski.

By zwiększyć ochronę przed rozprzestrzenianiem się pandemii, i tam jednak od 6 grudnia do (przynajmniej) 15 stycznia dostęp do niektórych miejsc lub możliwość udziału w określonych wydarzeniach uzależniony będzie od legitymowania się unijnymi certyfikatami Green Pass: 2G (we Włoszech określanym jako Super Green Pass) lub 3G (funkcjonującym pod nazwą Basic Green Pass).

Przypomnijmy: Green Pass 3G (włoski Basic Green Pass) oznacza konieczność legitymowania się albo dowodem pełnego zaszczepienia, albo zaświadczeniem o przebyciu choroby czy wreszcie negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa (test antygenowy musi być wykonany w ostatnich 48 godzinach, zaś test molekularny – 72).

Z kolei bardziej restrykcyjny Green Pass 2G (dlatego we Włoszech funkcjonujący pod nazwą Super Green Pass) to certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepionki (przynajmniej dwóch dawek – obowiązuje dziewięć miesięcy od daty pełnego zaszczepienia) lub przebycie choroby (w ostatnich sześciu miesiącach).

Kiedy 3G (czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy lub przetestowani)…

Certyfikat 3G (a więc dowód szczepienia, przebycia choroby bądź stosowny test) należy teraz przedstawić, już meldując się w hotelu. Na jego podstawie będzie można też korzystać z hotelowej restauracji (chyba że jest dostępna także dla gości zewnętrznych – wtedy wszystkich obowiązuje certyfikat 2G, a więc test już nie wystarczy).

Okazanie 3G będzie potrzebne również w krajowej lub lokalnej komunikacji publicznej (w tym autobusach i pociągach) oraz na jarmarkach świątecznych. 3G pozwoli nadto na wejście na siłownie i baseny.

Tylko posiadacze certyfikatu 3G będą mogli używać kolejek i wyciągów określonych jako „zamknięte” (a więc, przykładowo, kolejek linowych, gondoli i wyciągów z krzesełkowych z osłonami od wiatru). Co ważne, w miejscach tych obowiązuje używanie maski typu chirurgicznego bądź (lepiej) FFP2, i to zarówno we wszystkich przestrzeniach publicznych, jak i przez cały czas transportu.

Green Pass 3G umożliwi również dostęp do barów na świeżym powietrzu, spożywanie posiłków na zewnątrz restauracji (np. na tarasach) lub zakup dań i napojów „na wynos”.

… a kiedy 2G (czyli kiedy test nie wystarczy)

Jednak ze stolików wewnątrz restauracji niehotelowych (także tych górskich) korzystać będą mogły jedynie osoby z certyfikatem Green Pass 2G, a więc dowodem zaszczepienia lub przebycia choroby. To samo dotyczy wstępu do muzeów, na koncerty, klubów nocnych i dyskotek. W tych miejscach posiadanie testu nie wystarczy!

Wymogi odnośnie do certyfikatów nie dotyczą dzieci poniżej 12. roku życia.