Sölden przygotowane

Jesteśmy w stu procentach gotowi do sezonu 2021/22 – komunikat tej treści nadszedł właśnie z Sölden. A tradycyjnie już to właśnie zawody alpejskiego Pucharu Świata w tej tyrolskiej stacji uchodzą za inaugurację narciarskiej zimy. Równocześnie priorytetem będzie wciąż bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Wprawdzie wyciągi na Rettenbachgletscher – jednym z dwóch narciarskich lodowców doliny Ötztal – ruszyły już we wrześniu, to prawdziwym wyzwaniem dla ośrodka są zawsze pierwsze w sezonie ślizgi Pucharu Świata. W tym roku zaplanowano je na 23 i 24 października i – wedle zapowiedzi – impreza odbędzie się bez przeszkód. Co więcej, o ile w minionym sezonie z powodu pandemii zmagań najlepszych alpejczyków nie mogli podziwiać widzowie, to teraz kibice będą mogli przyglądać się ślizgom mistrzów.

fot. Ötztal Tourismus

Jednak jako że Covid-19 wciąż jest groźny, organizatorzy zapowiadają szczególne środki ostrożności. „Bezpieczeństwo i zdrowie jest naszym priorytetem – zarówno jeśli chodzi o zawodników i ich ekipy, jak i fanów na trybunach” – zastrzegają.

Obserwować zjazdy będą mogły tylko osoby zaszczepione, tzw. ozdrowieńcy bądź legitymujące się aktualnymi wynikami testu PCR. Sprawdzać to będą punkty kontrolne na drodze na lodowiec oraz przy wejściach na trybuny i samej trasie. Organizatorzy podkreślają przy tym, że nie są przewidziane „żadne wyjątki”.

Jeszcze ostrzejsze rygory tyczyć mają zawodników poszczególnych drużyn. Otóż podobnie jak w minionym roku będą oni umieszczani w osobnych strefach ochronnych wykluczających możliwość bezpośredniego kontaktu z innymi. Co więcej, testom PCR zostaną poddani nawet ci zaszczepieni i tacy, którzy przeszli już covid.

fot. Ötztal Tourismus

Wspólnemu bezpieczeństwu służyć ma wreszcie radykalne ograniczenie bogatego w przedpandemicznych latach programu imprez towarzyszących FIS Alpine World Cup Opening – kluczowe są bowiem same zawody i sportowa rywalizacja, nie zaś koncerty, pokazy sprzętu i rauty.

Procedury zastosowane w Sölden mają stać się standardem podczas kolejnych imprez pucharowych.

PS Bergbahnen Sölden przygotowały na ten sezon specjalny system zakupu (i ewentualnych zwrotów) karnetów na tamtejsze kolejki. Detale wkrótce.