Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

24.07.2019
środa

Przesuwanie liny na Kasprowym

24 lipca 2019, środa,

Od 23 września do końca listopada kolej linowa na Kasprowym Wierchu poddana będzie wyjątkowym zabiegom technicznym.

Otóż prócz corocznego przeglądu jesiennego i renowacji przed sezonem zimowym specjaliści z Polskich Kolei Linowych i producenta instalacji dokonają tzw. przesunięcia lin nośnych kolejki. Będzie to pierwsza taka operacja od czasu jej modernizacji w 2007 r. Przypomnijmy, że zmieniono wtedy technologię napędu, wprowadzono elektroniczne sterowanie i wymieniono wagoniki. W efekcie zwiększyła się prędkość przejazdu i przepustowość. Zmodernizowano także perony na w pełni ruchome.

Teraz, po 12 latach eksploatacji, normy techniczne i standardy bezpieczeństwa nakazują przesunąć liny nośne. Kiedy bowiem wagon najeżdża i zjeżdża z podpory, lina każdorazowo zgina się w tych samych miejscach.

Aby zapewnić bezawaryjne funkcjonowanie kolejki, co jakiś czas musi więc zostać przesunięta. Wymóg dotyczy wszystkich ośmiu lin używanych trasie Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch. Jak zapowiada w specjalnym komunikacie Patryk Białokozowicz z zarządu PKL, aby maksymalnie skrócić czas przestoju, prace będą prowadzone równolegle na obu odcinkach liczącej 4,2 km trasy i na wszystkich trzech stacjach. O skali przedsięwzięcia świadczy choćby to, że łączna masa lin sięga ok. 200 ton.

Przez osiem tygodni prac kolej nie będzie dostępna dla turystów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php