Nowy rok już na Kasprowym!

Polskie Koleje Linowe zapowiadają, że 1 stycznia otworzą dla narciarzy trasę i wyciąg w Kotle Gąsienicowym. Leży tam już ponad metr śniegu.

Pierwotnie PKL sugerowały, że udostępnią narciarzom Kasprowy Wierch już w święta Bożego Narodzenia. Okazało się, że nie było wystarczającej ilości śniegu. Jazda stała się możliwa dopiero po ostatnich opadach. Na razie dostepna będzie tylko trasa na Hali Gąsienicowej (liczy 1400 m długości i 400 m różnicy wzniesień). Oczywiście prócz tamtejszych krzesełek działać ma kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego.

Szef PKL Kasprowy Wierch Marian Szewczyk zapewnia, że tereny zjazdowe przygotowane są „bardzo dobrze”. Dodaje, że jeśli utrzymają się ujemne temperatury i opady śniegu, to za kilka dni będzie można zainaugurować sezon także w Dolinie Goryczkowej. Tereny narciarskie na Kasprowym wciąż nie mogą być sztucznie dośnieżane, stąd oddanie tras do użytku jest uzależnione od warunków atmosferycznych – mrozu, opadów śniegu, natężenia wiatru.

Procedura otwierania tras na Kasprowym Wierchu wygląda więc następująco: po odpowiednich opadach śniegu konieczne są takie warunki pogodowe, by ratraki mogły należycie przygotować teren. Trasy narciarskie odbierają następnie TPN i TOPR, bo pokrywa ubitego śniegu musi być na tyle gruba, by zabezpieczyć objętą ochroną roślinność i umożliwić bezpieczne zjazdy. Dotyczy to zarówno obu stoków Kasprowego, jak i nartostrad do Kuźnic.

Skipassy na Kasprowy Wierch można kupować bez stania w kolejce, przez internet. Wystarczy zarejestrować się na stronie PKL, wybrać preferowany skipass, a następnie odebrać doładowaną nim kartę PKLPass w skipassomacie lub jednym z punktów BOK (Biuro Obsługi klienta w Kuźnicach i przy ul. Krupówki 48 w Zakopanem). PKLPass można doładowywać online przez wiele sezonów. Osoby, które już go mają, nie muszą wyrabiać nowej karty.

Co ważne, w porównaniu z ostatnim sezonem ceny skipassów się nie zmieniły! Za całodzienną jazdę na Kasprowym (włącznie z wyjazdem kolejką linową) trzeba zapłacić 130 zł (bilet ulgowy kosztuje 99 zł). Z kolei przy pomocy aplikacji PKLPass można przez telefon sprawdzać warunki narciarskie, pogodowe oraz promocje dotyczące Kasprowego i pozostałych ośrodków PKL.