Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

21.04.2017
piątek

Rodacy na nartach 2016/17

21 kwietnia 2017, piątek,

W kończącym się sezonie zimowym Polacy częściej niż w minionych latach jeździli po rodzimych zboczach. Były i inne różnice.

A dowodzą ich statystyki Travelplanet.pl, największego w kraju multiagenta turystycznego (sprzedaje przez internet, call center oraz salony podróży ofertę wiodących biur turystycznych).

I tak, w tym sezonie na narty i snowboard z biurami podróży wyjechało o 6 proc. więcej osób niż w sezonie 2015/16. Aż dziewięciu na dziesięciu narciarzy/snowboardzistów wybierało oferty z dojazdem własnym (w sezonie 2015/16: ośmiu na dziesięciu).

Mniej było również rezerwacji hoteli z wyżywieniem HB, tzn. ze śniadaniami i obiadokolacjami. Tej zimy taki wariant wybrało 60 proc. klientów, poprzedniej – 64 proc. Wyraźnie chętniej wracali oni do narciarskich wypadów z noclegami w apartamentach z wyżywieniem we własnym zakresie (34 proc. wobec 31 proc w poprzednim sezonie zimowym). Prawdopodobnie trend ten wynikał z faktu, że ceny pobytów ze śniadaniami i obiadokolacjami wzrosły znacznie bardziej niż te w apartamentach z wyżywieniem własnym.

W efekcie zmiany modelu wyjazdu średni koszt pobytu na nartach (1439 zł) okazał się jednak w tym roku tylko minimalnie (o 2 proc.) wyższy niż poprzedniej zimy (1425 zł).

Ciekawe są też zmiany preferencji dotyczących miejsca wyjazdu. Otóż wciąż najpopularniejszym celem są góry Włoch i Austrii. Z biurami podróży wyjechało tam w sumie ok. 76 proc. narciarzy. Znamienne wszelako, że to nieco mniej niż ubiegłej zimy (82 proc.). Swoje mogła robić jednak pogoda – ten sezon w Alpach nie należał przecież do szczególnie śnieżnych.

Najdotkliwiej zmianę preferencji polskich narciarzy odczuły kurorty włoskie. Wybrało je wprawdzie 55,4 proc. narciarzy, lecz jest to niemal 5 proc. mniej niż w poprzednim sezonie. Najpopularniejszymi ośrodkami są Val di Sole (Folgarida – Marilleva połączone wyciągami i karnetami z Madonna di Campiglio) oraz Livigno.

Do Austrii wybrało się 23 proc. narciarzy – a więc 2 proc. mniej niż minionej zimy. Powtórzmy jednak: statystyki te dotyczą jedynie wyjazdów zorganizowanych przy pomocy biur podróży, zaś w przypadku Alpy austriackich nader popularne są wyprawy całkiem prywatne.

Do łask narciarzy wracają stoki Francji. Swoje robią zapewne wyjątkowo korzystne cenowo oferty przed i po głównym sezonie, kiedy to w cenie zakwaterowania jest też karnet. Rzecz w tym, że zabiegami takimi kuszą zwykle mniejsze stacje. Znamienne, że w rankingu popularności francuskich ośrodków chociażby słynne Trzy Doliny znalazły się dopiero na czwartym miejscu.

Stabilna okazała się pozycja Czech (6,4 proc. narciarzy z Polski – identycznie jak w minionym roku).

Rośnie za to popularność Słowacji. Tylko z biurami podróży do Jasnej, Tatrzańskiej Łomnicy czy Szczyrbskiego Plesa wybrało się 6 proc. narciarzy z Polski (3 proc. w sezonie 2015/16). To zapewne efekt wciąż poprawiającej się tam infrastruktury i niższego średniego kosztu pobytu w porównaniu do ubiegłego roku.

W rodzime góry jedynie przy pomocy biur podróży wyjechało 4,1 proc. narciarzy (rok temu: 3,2 proc.).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
 1. Nie rozumie, jak w dobie internetu można gdziekolwiek wyjeżdżać poprzez biuro podróży.
  Chyba, że bariera jezykowa brak samodzielności w tym, przezszkadzają.
  Co do mniejszej ilości wyjazdów za granice, to swoje zrobiła nagonka naszych polityków na uchodźców i straszenie zamachami.
  Chcieliśmy latem zabrać syna szwagra (liceum, 17 lat) do Tyrolu, padla odpowiedź z jego strony : nie jedzie za granicę , bo tam sa uchodźcy.
  Materiał na czlonka bojówki gotowy.

 2. No i pisie teraz przejmą kolejkę na Kasprowy, a przynajmniej zablokują jej funkconowanie.
  Ale będzie polska.
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21693972,nagly-zwrot-ws-majatku-kolejki-na-kasprowy-wierch-sprytne.html#BoxBizImg
  Obawiam się, żeby podobnego ruchu w Szczyrku nie zrobili.

css.php