Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

25.07.2016
poniedziałek

Drugi szczyt Pantery zdobyty!

25 lipca 2016, poniedziałek,

Andrzej Bargiel zdobył kolejny szczyt Śnieżnej Pantery. Po sukcesie na Piku Lenina stanął na drugim co do wysokości szczycie tadżyckiego Pamiru – Piku Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.).

O idei wyprawy i jej dotychczasowym przebiegu pisałem tu w poprzedniej nocie. Najnowszy komunikat głosi: „Andrzej wyruszył o godzinie 4 rano, kierując się do obozu założonego na 5300 m n.p.m., gdzie po krótkim odpoczynku ruszył dalej w stronę szczytu. Na górze stanął o 12.40 czasu lokalnego po 8 godzinach i 40 minutach wspinaczki. Następnie zapiął narty i zjechał ponad 1000 metrów stromymi stokami. Zjazd w wymagających warunkach zajął mu niecałą godzinę. Po dotarciu do granicy śniegu pozostałą drogę pokonał już pieszo. Do bazy dotarł o godzinie 17. czasu lokalnego”.

Fot. Marcin Kin

Fot. Marcin Kin

Tym samym ma już na koncie drugi z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery. Wyczyn jest tym większy, że – jak wspomina sam Bargiel w rozmowie z radiem RMF – przed wyjściem na szczyt miał „kłopoty zdrowotne”, a sam zjazd był „o wiele bardziej wymagający niż na Piku Lenina”.

Od momentu, w którym Bargiel stanął na Piku Lenina, odliczany jest również czas na zdobycie pozostałych szczytów tego prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego. Dotychczasowy rekord należy do Denisa Urubki i Andrieja Mołotowa, którym zadanie to zajęło 42 dni. Bargiel zdobył na razie dwie góry w 9 dni.

Teraz Bargiela i resztę ekipy czeka kilka dni odpoczynku przed atakiem na najwyższy szczyt Śnieżnej Pantery – Pik Komunizma/Pik Ismaila Samaniego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php