Na Kasprowy (i inne góry) online

Jeszcze nie tak dawno byłoby to nie do wyobrażenia, ale dziś mityczną miejscówkę na mityczny Kasprowy (ale też inne kolejki należące do PKL) można kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy zaopatrzyć się w kartę PKLpass.
ReklamaGazetaKrak_263x151_0206

Na Kasprowym Wierchu wciąż panują świetne – jak na tę zimę oczywiście – warunki śniegowe. Nadal da się też jeździć w dwóch innych ośrodkach obsługiwanych przez Polskie Koleje Linowe: na Jaworzynie Krynickiej (choć tam niektóre trasy są zwężone nawet do 10 m) i na Mosornym Groniu.

Wprawdzie w tak kiepskim sezonie nie ma już szans, by spełniła się idea (i marzenie) zarówno PKL, jak i narciarzy, by także w polskich górach można było jeździć na nartach przez prawie pół roku, ale może sprawdzi się inny koncept: możliwości elektronicznej rezerwacji i zakupu biletów na kolejki dzięki tzw. PKLpass.

Zasady są bowiem proste, a korzyści, zwłaszcza wygoda, spore.

Otóż, po pierwsze, dzięki elektronicznej karcie PKLpass (podobnej do tych bankomatowych) narciarze i turyści mogą kupować bilety i skipassy na kolejki w Zakopanem (Kasprowy Wierch i Gubałówka), Krynicy-Zdroju (Jaworzyna Krynicka i Góra Parkowa), Szczawnicy (Palenica) i Międzybrodziu Żywieckim (Góra Żar).

Aby stać się posiadaczem PKLpass, wystarczy, po drugie, zarejestrować się na stronie internetowej PKL. Karta przesyłana jest na podany adres. Po jej otrzymaniu trzeba ponownie zalogować się na swoim profilu internetowym na stronie PKL i uzupełnić dane o indywidualny numer karty.

Oczywiście PKLpass można też nabyć w którejś z kas PKL, biurze obsługi klienta PKL lub w automatach biletowych. Wtedy karta jest już aktywna („naładowana” żądanym skipassem), lecz potem także należy stworzyć na stronie PKL własny profil i przypisać mu ów unikalny numer karty. Dopiero wtedy można w pełni korzystać z innych jej zalet.

PKLpass kosztuje… 10 groszy.

A mając już aktywny PKLpass, można siedząc sobie przed komputerem – a nie stojąc we wciąż czasami długich kolejkach do kas – kupować bilety i skipassy na jazdę w wybranej stacji. Po dokonaniu transakcji wystarczy swój karnet odebrać w specjalnych „skipassomatach” przy stacji kolejki.

Co też ważne: PKLpass to nie kolejny wspólny skipass na wszystkie ośrodki PKL, lecz właśnie komfortowe narzędzie do kupowania biletów na kolejki.

Na razie płatności można dokonywać jedynie online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl (po odebraniu specjalnego maila na podany adres). Po dokonaniu wpłaty klient dostaje kolejny mail potwierdzający transakcję, a następnie potwierdzający zamówienie i sposób odbioru karnetu.

PKL obiecuje też, po trzecie, „korzystne oferty cenowe oraz zniżki na wybrane bilety i skipassy dla użytkowników karty”. Program lojalnościowy polegać ma m.in. na zbieraniu – właśnie via karta – punktów, a potem wymienianiu ich na rozmaite nagrody (zniżki, bilety, karnety PKL). Nagradzane mają być zakupy kolejnych karnetów i biletów, a także… liczba przejechanych kilometrów. Uczestnik będzie mógł naturalnie sam wybrać rodzaj nagrody.