Blisko Polski Puchar Świata!

Najlepsze alpejki świata będzie można wkrótce obejrzeć ledwie kilkanaście kilometrów od polskiej granicy – a mianowicie w Niskich Tatrach.

5 i 6 marca na stokach Chopoka odbędą się bowiem zawody giganta (sobota 5 marca) i slalomu (niedziela 6 marca) Pucharu Świata kobiet.

MAP_WORLD_CUP_JASNA
 
Ostatni raz impreza tej rangi odbyła się tam… w 1984 r. Alpejski Puchar Świata odbył się wtedy w Jasnej w ramach Pucharu Jaskiń Demianowskich (Veľkej ceny Demänovských jaskýň). Potem na północnych zboczach Chopoka odbywały się najwyżej Puchary Europy, a ostatnio także freeride’owe zawody Jasna Adrenaline, które osiągnęły jednak już niezgorszy status, bo stały się częścią cyklu Freeride World Qualifier, będącego przedsionkiem do najbardziej poważanego w tym środowisku Freeride World Tour.

Kiedy po 32 latach Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyznała ponownie Słowacji prawo do organizowania pucharowych zmagań, Słowacki Związek Narciarski powierzył organizację zawodów spółce Tatry Mountain Resorts. Trudno się dziwić: zarządza ona bowiem najlepszym obszarem narciarskim tego kraju, czyli właśnie Jasną.

Decyzja FIS oznacza docenienie zarówno poziomu słowackiego narciarstwa alpejskiego (zwłaszcza osiągnięć slalomowych Veroniki Velez Zuzulovej i Petry Vlhovej), jak i skali przeprowadzonych tam w ostatnich siedmiu latach przez TMR inwestycji. Faktycznie, stacja zmieniła się niebywale – a wiem, co mówię, bo jeżdżę na Chopok od ponad ćwierć wieku i przez lata był on moją ulubioną narciarską górą nie tylko zresztą z racji urozmaicenia stoków, ale choćby klimatu noclegów w Horskiej Służbie czy kuchni serwowanej w dawnym barze przy parkingu na Jasnej (o napitkach nie wspominając).

Gospodarze liczą, że na Puchar Świata na Chopoku pojawi się nawet 25 tysięcy kibiców. Prócz samych zawodów magnesem mają być koncerty, widowiska typu „światło i dźwięk”, rozmaite konkursy, a nawet pokazy mody. A wreszcie wielkie party w „imprezowej” wizytówce Jasnej, czyli klubie Happy End.

Podobno na zawody są jeszcze bilety. Komplet informacji o Pucharze Świata w Jasnej można znaleźć na stronie World Cup Jasna.