Magia nart

Najcenniejszym pokazywanym eksponatem jest narta samego Stanisława Barabasza, uchodzącego za pioniera tej dyscypliny w Polsce. Pochodzi z 1888 r. Bo historia polskiego narciarstwa – a to właśnie jej poświęcona jest wystawa „Magia Nart” – sięga właśnie XIX w.

(Fotografie Tomasz Osuchowski)

(Fotografie Tomasz Osuchowski)W zakopiańskiej willi Oksza Muzeum Tatrzańskiego można też zobaczyć legendarnej klasy narty wytwarzane przez równie legendarnego przewodnika Klemensa Bachledę. Albo czekany naczelnika TOPR Mariusz Zaruskiego, których używał m.in. podczas trudnego zjazdu z Kościelca w 1911.

Są również bambusy, używane niegdyś w roli dzisiejszych kijków i przydatne przy podejściach – a nie było przecież mowy o wyciągach – foki (oczywiście z naturalnej sierści tych zwierząt).

23m
 
Ale również… aparaty fotograficzne, za pomocą których Tatry uwieczniał Mieczysław Karłowicz. I oczywiście mnóstwo częściowo nieznanych wcześniej zdjęć (m.in. narciarzy lwowskich, bo to stamtąd pochodzili niektórzy prekursorzy zimowej eksploracji gór w Polsce oraz pierwsi zawodnicy) i obrazów. A w końcu opisy pionierskich wejść na szczyty Tatr i Karpat (i zjazdów oczywiście) oraz sylwetki największych zapaleńców (prócz wymienionych także Bednarza, Ziętkiewicza, Pawlicy, Lesieckiego, Lorii czy Openheima).

„Lata 1889–1914 to jeden z najciekawszych okresów w historii polskiego narciarstwa.To czas pionierów. Czas odkrywania uroków gór zimą i długich wypraw zwanych wyrypami. Czas powstania pierwszych prymitywnych schronisk. Na Pysznej i w Sławsku. Czas pierwszych zawodów wreszcie. O tamtych czasach traktuje ta wystawa” – mówi Wojciech Szatkowski, współautor (obok Beaty Słamy) towarzyszącej ekspozycji dwutomowej publikacji „Magia nart”.

11m
 
PS I właśnie w jego towarzystwie najlepiej poznawać „Magię nart” – sam się dopiero co przekonałem, jak wspaniałym gawędziarzem jest Wojtek (bo że na Tatrach i historii rodzimego narciarstwa zna się jak mało kto, wiedziałem już dawniej). A jest to możliwe, bo wystawie towarzyszą wykłady i tzw. lekcje muzealne z przewodnikami właśnie.

Wystawa „Magia nart – czas pionierów. Narciarstwo polskie do 1914 roku” czynna jest do 1 maja w zakopiańskiej Willi Oksza przy ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem.