Na Słowację… elektronicznie

Wśród nowości ważnych dla narciarzy wybierających się w najbliższym sezonie na Słowację jest także… elektronizacja systemu sprzedaży winiet autostradowych.

Oto bowiem od 1 stycznia 2016 r. do poruszania się tamtejszymi autostradami i drogami szybkiego ruchu uprawniać będą już nie papierowe winiety naklejane na przednią szybę auta, lecz ich elektroniczne odpowiedniki (chodzi o pojazdy do 3,5 tony).

Winietę elektroniczną można kupić (bo system działa od kilku dni) za pośrednictwem elektronicznych kanałów sprzedaży: specjalnego portalu internetowego Eznamka (także w polskiej wersji językowej), aplikacji dla urządzeń mobilnych lub też w sieci punktów sprzedaży (m.in. na stacjach benzynowych) i urządzeń samoobsługowych (zlokalizowanych głównie na przejściach granicznych).

Przy zakupie trzeba podać numer rejestracyjny pojazdu, kraj, w którym zarejestrowany jest samochód, określić czas ważności winiety oraz podać dane do doręczenia potwierdzenia zapłaty (adres email i ewentualnie numer telefonu).

Należność regulować można kartą płatniczą (jeśli korzystamy z portalu internetowego, aplikacji lub urządzeń samoobsługowych), a w punktach sprzedaży także gotówką.

Informacje te będą rejestrowane w specjalnym systemie. Kierowcy nie będą więc już dostawać nalepek na szybę, a tylko dokument pod nazwą „Potwierdzenie o płatności za e-Winietę”, który służy jako dowód dopełnienia obowiązku. Zawierać on będzie dane identyfikacyjne pojazdu oraz rodzaj i okres ważności zakupionej winiety.

Dzięki innowacji kierowca nie musi ani przyklejać winiety na aucie, ani też instalować w pojeździe żadnych dodatkowych urządzeń elektronicznych (tzw. jednostek pokładowych). Winiety będą również łatwiej dostępne (elektroniczne kanały sprzedaży), zniknie też problem braku drukowanych nalepek w sprzedaży (winieta elektroniczna będzie zawsze dostępna, bo nigdy nie zostanie „wyprzedana”) oraz ich fałszowania. Klient ma być ponadto informowany za pośrednictwem maili lub SMS-ów o zbliżającym się końcu ważności winiety i możliwości jej przedłużenia (również m.in. drogą elektroniczną).

Winietę trzeba kupić oczywiście przed rozpoczęciem korzystania z autostrad lub dróg ekspresowych.

Co też istotne, ceny winiet w 2016 roku będą na Słowacji takie same jak w latach poprzednich: najkrótsza, 10-dniowa e-winieta kosztuje więc 10 euro, miesięczna – 14 euro, a roczna – 50 euro.