Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

27.10.2015
wtorek

Inwestycje sezonu w Południowym Tyrolu

27 października 2015, wtorek,

I tak już przednia infrastruktura narciarska Południowego Tyrolu wzbogaci się tej zimy kolejne kolejki.

Oto przegląd nowości 2015/16.

Górna stacja nowej gondoli Belvedere na Kronplatz/Plan de Corones

Górna stacja nowej gondoli Belvedere na Kronplatz/Plan de Corones

Goście znanego kurortu Alta Badia (na słynnej z trudności trasie Gran Risa corocznie odbywają się tam m.in. zawody Pucharu Świata w supergigancie i biegu zjazdowym mężczyzn – tym razem ich termin wyznaczono na 18 i 19 grudnia) będą mogli korzystać z nowej ekspresowej gondoli La Fraina. Jej sześcioosobowe wagoniki zastąpią poprzednie czteroosobowe, co pozwoli skrócić czasu przejazdu pomiędzy szczytami Piz la Ila i Piz Sorega.

Areną alpejskiego Pucharu Świata jest także Val Gardena /Gröden (rozgrywany jest tam slalom gigant i slalom gigant równoległy mężczyzn – w tym roku zawody planowane są na 20-21 grudnia). Tam tej zimy ruszy zmodernizowana ekspresowa kolejka Comici II, z sześcioosobowymi gondolami. Otwarta zostanie także nowa czarna trasa (o długości 1050 m, różnicy poziomów prawie 300 m i sięgającej 35 proc. stromiźnie) z Piz Sella na Plan de Gralba. Z racji trudności nazwano ją „Paprika”.

Na Kronplatz/Plan de Corones, uchodzącym za najbardziej rozwiniętą pod względem infrastruktury wyciągowej i naśnieżającej stację Południowego Tyrolu, narciarze będą mieli dodatkowo do dyspozycji nowe kabiny Belvedere (każda z piętnastoma miejscami – w tym dziewięcioma siedzącymi). Przewiozą 3300 osób na godzinę. Działać ma w nich… darmowa sieć wi-fi.

Najbardziej spektakularną inwestycją sezonu będzie jednak zapewne kolejne Mountain Messner Museum – choćby z racji futurystycznej konstrukcji, autorstwa słynnej w architektonicznej branży Zahi Hadid.
MMMCorones_C_KRONPLATZ-ZAHAHADID-05_Schnitt_006_lrZbudowano je na samym wierzchołku Kronplatz (czyli 2 275m n.p.m.), choć sporą część ukryto w zboczu góry. Ekspozycja poświęcona jest najwyższym szczytom Ziemi (o szczegółach pisałem tu niedawno).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Panie krzysztofie.
  prosze dożywotnio usunąć z bloga niejakiego @axioma1, zgodnie zprzyjętymi zasadami na Pańskim blogu.
  pozdrawiam.

 2. dzien dobry
  Popieram andrzej52 , aby usuwac z forum ludzi chorych z nienawisci i piszacych nie na temat . To nie jest Forum dla poszukujacych pomocy specjalisty. Leczenie psychiatryczne jest wciaz bezplatne w Polsce i dostepne bez ubezpieczenia -to informacja dla axiom 1 . Pozdrawiam wszystkich ktorzy kochaja narty i Tyrol .

 3. Kocham nature i gory, ale to, co sie stalo z Dolomitami (lub szerzej z Poludniowym Tyrolem i Tyrolem) nie ma wiele wspolnego z natura. To przemysl turystyczny(!) na szeroka skale z fokusem na narty. W calych Dolomitach nie mozesz sie obrocic, aby nie zawadzic okiem o slupy wyciagu, tudziez maszty elektryczne prowadzace prad do jednego z miliona schronisk, ktore (atoli) latem do lipca i od polowy wrzesnia sa i tak zamkniete (sic!). Podobnie jak wyciagi. Na dodatek wszedzie koparki, ktore buduja juz to nowe drogi do schroniska, juz to reguluja koryta potokow budujac wysokie i szerokie waly. Do zrzygania!

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Szanowni Państwo,
  zgodnie z zasadami panującymi na tym blogu (i z Waszymi prośbami) polityczne (a i nienawistne) w istocie komentarze p. axioma wyrzuciłem do kosza.
  Narty górą 🙂
  Z poważaniem
  Krzysztof Burnetko

 6. Jeśli ktoś sie wybiera na Wszystkich Świętych do Rep. czeskiej, nie wolno zapomnieć zmienić opony na zimowe. Od 1 listopada do 31 marca jeździmy na zimówkach. za letnie opony grozi pokuta do 2000,- CZK (300 PLN).
  I dobrze.

 7. bernardroland
  28 października o godz. 9:04 234961
  Masz rację, szczególnie ta infrastruktura straszy latem.
  Co do schronisk. Te które opisujesz, to nie schroniska, a jadłodajnie dla narciarzy. Prawdziwe schroniska, budowane na przełomie XIX i XX wieku przez związki turystyczne poszczególnych regionów są czynne latem od czerwca do października, zimą zamknięte, a dla zimowych wędrowców są malutkie domki obok schroniska. (biwaki)

 8. Niech nam żyje Wolność Słowa!

css.php