Gogle ze wszystkim, co się da

Plan tras masz przed oczyma cały czas. Ba, widzisz, gdzie aktualnie się znajdujesz. Albo z jaką zjeżdżasz prędkością. Itd. itp. Wszystko dzięki „cybergoglom“, które proponuje swoim gościom region Ski amadé w Ziemi Salzburskiej.

sa_presse_datenbrille_03
 

Już trzy sezony temu narciarze goszczący w tamtejszych ośrodkach mogli skorzystać z praktycznej (i bezpłatnej zarówno w wersji na iPhone’y, jak i na telefony z systemem Android) aplikacji Ski amadé Guide. Pokazywała ona mapę tras i wyciągów, informacje o pogodzie i sytuacji śniegowej czy górskich restauracjach.

Ubiegłej zimy Związek Narciarski Ski amadé (grupuje 5 regionów: Salzburger Sportwelt, Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig oraz Großarltal, oferując w sumie ponad 760 km tras, 270 wyciągów oraz 260 górskich barów i restauracji) rozpoczął testy kolejnej technologicznej nowinki: „inteligentnych“ gogli.

Miałem okazję spróbować ich w styczniu w przepięknej skądinąd Dorfgastein (o czym pisałem).

Supergogle wypożycza się przy dolnych stacjach niektórych kolejek. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od swoich zwykłych odpowiedników (tyle że tych z wyższej półki, bo eleganckiej marki Smith), prócz nich dostaje się jednak rodzaj zegarka (czy raczej przekaźnika) na rękę.

Jako że Natura nie dała mi zdolności bezproblemowego rozgryzania nowych technologii, dość długo nie mogłem ustalić, jak skorzystać z rewolucyjnego wynalazku (w materiałach reklamowych można wyczytać, że Ski amadé jest „europejskim pionierem” w dziedzinie użytecznych dla narciarzy technologii informacyjnych).

Pomogła dopiero pomoc gospodarzy. Okazało się, że w prawym dolnym rogu pola widzenia użytkownika wyświetlany jest miniekran, z którego (mając dobry wzrok, bo przecież komunikaty nie mogą ograniczać obrazu samego stoku) można odczytywać żądane informacje o trasach i kolejkach, pogodzie lub aktualnym położeniu, kierunku jazdy czy odległości do najbliższego wyciągu.

sa_presse_datenbrille_02

 

W nadchodzącym sezonie Smart Ski Goggles mają być wzbogacone o kolejne funkcje. Użytkownicy będą choćby powiadamiani o atrakcyjnych miejscach w okolicy, by – jak można wyczytać w folderze promocyjnym – „nic im nie umknęło”: „Za pięćdziesiąt metrów kameralny bar? W goglach pojawi się odpowiedni komunikat. Doskonały punkt widokowy na skraju trasy? Gogle na pewno o tym poinformują”. Nowością będą również informacje o regulaminie tras oraz kamery internetowe, transmitujące aktualne obrazy z okolicy.

Co ważne, gogle można skonfigurować tak, by po przekroczeniu określonej prędkości jazdy komunikaty znikały – chodzi o to, by nie dekoncentrowały właściciela.

Dane przekazywane są w oparciu o wspomnianą aplikację Ski amadé Guide, choć oprogramowanie na potrzeby gogli trzeba było stworzyć od podstaw. Autorem koncepcji jest firma Evolaris (oczywiście przy współpracy ze Ski amadé i samymi stacjami). Ona też odpowiadać ma za dalsze, systematyczne dostosowywanie go do potrzeb użytkowników.

Cybergogle dostępne są w modelu Smith IO Recon (opracowany przez firmę Recon minikomputer z łączem Wi-Fi i GPS może być ponoć w przyszłości montowany także do określonych modeli innych marek). Tej zimy Smart Ski Goggles wypożyczane będą we wszystkich 25 punktach Intersport Rent na terenie Ski amadé. Dzień korzystania kosztować będzie 19 euro.

Jedna z piarowskich zachęt do korzystania z „cybergogli“ brzmi: „Koniec z uciążliwym rozkładaniem map i szukaniem trasy!”. Cóż, tak się jakoś składa, że z mapą czuje się pewniej. O uroku samej chwili zatrzymania się gdzieś na zboczu, by samemu spróbować ustalić, dokąd się dojechało, nie wspominając.