Pitztal rusza, Kaunertal stoi

Od weekendu można już jeździć na tyrolskim lodowcu Pitztal. Co jednak ciekawe, nieodległy Kaunertalergletscher musiał odłożyć rozpoczęcie sezonu.

cam2_Hinterer-Brunnenkogel0915

Pitztalergletscher, 18 października b.r.

Na początek na najwyżej położonym lodowcu Tyrolu (pisałem tu o nim wielokroć, przykładowo : „Na Pitztal jest śnieg”, 8 grudnia 2011 r.) otwartych zostanie 3 km tras wzdłuż nowoczesnej gondoli Wildspitzbahn, docierającej na 3440 m n.p.m..

cam3_Bergstation_Pitz-Panoramabahn0915

Górna stacja Wildspitzbahn (3440 m n.p.m.)

Jeździć będzie można od 8.30 do 14.00. Nartostrady są ponoć dobrze przygotowane – mimo że temperatury nawet tak wysoko są ostatnio dodatnie. Niewykluczone, że jest to zasługą rewolucyjnej technologii Snow Maker System (w Europie zainstalowano ją, oprócz Pitzal jedynie na lodowcu pod legendarnym Matterhorn od strony Szwajcarii: „Snowmaker ratuje sytuację”, 9 października 2009 r.).

Wprawdzie dopiero co informowałem tu, że w graniczącym przez grań z Pitztal Solden przyspieszono otwarcie sezonu („Sölden rusza przed terminem!”, 11 września b.r.), lecz teraz okazuje się, że w też nieodległym (i powiązanym z Pitztal biznesowo) Kaunertal inauguracje trzeba było odłożyć. Planowano ją właśnie na ten weekend, lecz wysokie temperatury uniemożliwiają dośnieżenie tras, Wedle komunikatów „jazda na nartach na lodowcu nie jest możliwa”. Ośrodek ma ruszyć, gdy tylko warunki na to pozwolą.

thumb_5245__presscateg

Kaunertalergletscher

Tak czy tak od soboty w Austrii można korzystać z czterech lodowców: Hintertux, Mölltal, Sölden i Pitztal. Prócz Kaunertal, kolejne (czyli Kitzsteinhorn i Stubai) mają ruszyć w październiku.

PS. Jeszcze o ofercie doliny Pitztal: tej zimy otwarta tam zostanie Wellness Hüttendorf. Składać się ma z górskich chat Geieskogel i Gemeindekopf, w których znajdą się miejsca dla czterech osób dorosłych i dwójki dzieci oraz z chaty Söllberg dla dwojga dorosłych i dwójki dzieci. Chaty są drewniane, lecz mają też kominki, dostęp do wifi oraz ogrzewany basen zewnętrzny, saunę ogrodową oraz kącik „odpoczynku i zadumy”. W okolicy znajdują się trzy ośrodki narciarskie: Hochzeiger, Rifflsee i lodowiec Pitztal właśnie.

W tym sezonie (od 4 grudnia) gości doliny czekać też będą miejsca w odnowionym gościńcu Hochzeiger Haus. O tradycjach miejsca świadczy już to, że pierwszą chatę narciarską na Hochzeiger otwarto w 1933 r., a w roku 1967 zbudowano pierwszy wyciąg krzesełkowy w Pitztal.