Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

14.02.2015
sobota

Na niedzielę – Ustroń?

14 lutego 2015, sobota,

W Beskidzie Śląskim mamy dwie nowe kolejki: jedną w centrum Wisły, obok skoczni, drugą w Ustroniu Poniwcu, na siodle między Wielką i Małą Czantorią.

W Poniwcu można jak na razie nawet w niedzielę jeździć zupełnie bez czekania i, co ważne, to chyba najtańsza kolejka w okolicy – napisał do mnie stały czytelnik (i zapalony narciarz) pan Andrzej.DCIM100MEDIA
 
Ustroń, a konkretnie Czantoria, to ważne i dla mnie miejsce. Lata temu, jeszcze w licealno-studenckich czasach, często, czasem co weekend, jeździłem tam na narty. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku (ale to brzmi!) z Krakowa w każdą sobotę i niedzielę kursował do Wisły (właśnie via Ustroń) specjalny, przeznaczony głównie dla narciarzy pociąg.

Wyjeżdżało się bodaj o 6.05, a na stację Ustroń Polana, tuż pod krzesełkami na Czantorię, docierało się około 9.30. Wtedy wystarczało przejść ulicę, by dostać się na tę piękną górę (z równie zachwycającymi widokami) – i można było jeździć aż do końca pracy wyciągów (na szczycie był jeszcze dość długi orczyk), bo pociąg powrotny odjeżdżał dopiero przed 17. A że trasy, choć niezbyt trudne, były przyzwoite (o ratrakach nie było oczywiście mowy), wyprawy były zawsze udane (i tanie). Wstyd przyznać, ale od lat na Czantorii nie byłem, choć oczywiście czytałem o niedawnych inwestycjach w tamtejszą narciarską infrastrukturę (inna rzecz, że bezpośredniego połączenia kolejowego dawno już nie ma, a podróż z przesiadkami zajęłaby dziś co najmniej ok. 4 godziny).

Tak czy tak Pan Andrzej przysłał również kronikarską relację (i zdjęcia) ze swojego ostatniego wypadu do Poniwca – w ostatnią niedzielę właśnie. Przytaczam w całości (dziękując przy okazji), bo warto:

„Dojazd. Oznakowanie jest, ale trochę mylące. Potrzebne dobre opony i doświadczenie w jeździe po górach zimą. Wczoraj (niedziela) jakieś 500 m przed stacją na ostrym podjeździe zrobił się korek, bo jakiś ślimok zatrzymał się pod górkę. Narciarze musieli go wypychać. Parkingi są, można podjechać dosłowne do stoku.

Na dole jest punkt gastronomiczny, w bezpośredniej bliskości stoku. Wypożyczalnia i toalety pod stacją, wpuszczone w grunt. Niestety, posadzki kolejny ślimok zaprojektował z płytek marmurowych. Nie muszę pisać, jak to niebezpieczne, chociaż położono gumowe wycieraczki.

Kolejka ma 800 m długości. Na mój gust trochę wolno jedzie, wykonawca Bartolet (jeśli dobrze pamiętam). Wsiadanie i wysiadanie bardzo wygodne dla dzieci, krzesełka jadą nisko.

Trasa dla średnio zaawansowanych, trudność podobna do Czantorii, chociaż wnuczka (10 x na nartach) i córka (pierwszy raz od 15 lat) nie miały problemów. Robiliśmy kółko w ok. 13 minut. Trasa średnio przygotowana, pod nawianym sypkim śniegiem było sporo lodu luźnych kawałków lodu.

DCIM100MEDIA

Różnica poziomów 250 m na długości ok. 800 m.

Wyciąg był zapełniony na ok. 20 proc., na trasie luzy, chyba to powodowało, że nie zauważyłem upadków. Ale obawiam się, że przy pełnej mocy przewozowej na trasie mogłoby być niebezpiecznie, bo jest trochę za wąsko.

Ceny niskie: dwie godziny – 35 zł, cztery godziny lub między godzinami 8 a 13 – 55 zł. To chyba najtaniej w Beskidach. Szkoda, że nie ma na przykład trzech godzin za 45 zł (akurat nam to odpowiada ze względów rodzinnych).

Nie wiem, dlaczego tak mało narciarzy tam przyjeżdża: czy sprawia to trudność trasy, czy trudność dojazdu”.

W każdym razie Małej Czantorii, bo tak nazywany jest też ponoć Poniwiec, warto życzyć powodzenia – jak zresztą każdej nowej stacji w kraju.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Panie Krzysztofie! Zapraszam jest pięknie! Śniegu wystarczy do maja!
  Polecam http://poniwiec.pl/kamery-online
  Pozdrawiam!
  Ślązak wysokogórski -:)

 2. janadam48
  15 lutego o godz. 12:27 234881
  Nie wystarczy, prognozy na następne 2 tygodnie przewidują, temp +5 stopni, oraz deszcz.
  Śniegu leży wg. strony stacji, 20-30 cm, a w 1/3 trasy (od dołu) dzisiaj leżały kamienie.
  Sprawdziły sie moje przewidywania, dzisiaj od rana wyciąg chodził prawie pełny, chociaż kolejki nie było, jazda na okrąglo, ale na trasie było ciasno. Śnieg z rana bardzo dobry, przed jedenastą zaczął robić się mokry.
  Przyczyna braku kolejki do wyciągu moim zdaniem jest za mała liczba miejsc na parkingach. Wracaliśmy o 12-tej, auta stały na drodze jakieś 500m przed stacją, a nie każdemu chce się te 500m iść z nartami. (lub ruszyć tyłek i wyjechać przed siódma rano)
  Na głównej drodze o tej porze (12-ta) korek na dojazd do Wisły zaczynał sie w Ustroniu kolo Manhatanu, nie wiem po co ludziska pchają sie o tej porze .

 3. Jeszcze uwagi do wczoraj.
  zupelnie nie moge pojąć rodziców próbujących uczyć swoje mikroskopijne pociechy ,ledwie stojące na deskach, na trudnej trasie , jeśli prawie wszyscy jadą dosyć szybko w dół stoku, a taki rodzic przecina trasę w poprzek.
  A z boku jest darmowy orczyk i trasa przeznaczona właśnie do nauki.

 4. Jak najbardziej w śniegu i po śniegu (dokładniej – po susach rakietowicza o wzroście wysokonogim 😀 ) — sobotnie manewry Grupy Podhalańskiej GOPR na Hali Krupowej.
  Pokrywa 96 cm.
  Dojazd super, powrót super jeśli nie liczyć wyłączonych świateł w Skomielnej: fajnie dla feriowiczów i narciarzy, mniej dla włączających się w zakopiankę od Jordanowa… Ale to mikrodetal – oni prawie stoją i tak będą (skoro ruszyli pod Tatry dopiero w południe…), a my za chwilę luksusowo pofruniemy do miasta (nie Miasta 😈 )

css.php