Dostojna Szwajcaria inwestuje (III)

20 grudnia na legendarnym Höhematte Interlaken otwarto kompleks lodowiskowy Top of Europe ICE MAGIC. W jego skład wchodzić ma pięć oświetlonych lodowisk (z których cztery są ze sobą połączone), tor curlingowy, wypożyczalnia sprzętu oraz rozmaite kawiarnie, bary i sklepy.

To kolejna ze szwajcarskich inwestycji sezonu 2014/15. O innych pomysłach, którymi ów kraj już od 150 lat przyciąga zimą gości (i to nie tylko narciarzy), już tu pisałem („Dostojna Szwajcaria inwestuje” z 19 listopada b.r. oraz „Dostojna Szwajcaria inwestuje II” z 11 grudnia b.r.). Oto ostatnia część przeglądu atrakcji wynikających z doświadczenia, ale też mających uświetnić zacną, było nie było, rocznicę.

Dinozaur z Gryzonii
W Muzeum Naturalnym Gryzonii w Chur otwarto stałą wystawę geologiczną, której atrakcją jest jedyny na świecie oryginalny szkielet pterozaura Raeticodactylus filisurensis. Odtworzono także model dinozaura, który ok. 200 milionów pojawił się w okolicy lat, o czym świadczą zachowane do dziś ślady w formie skamieniałości. Świadectwo pradawnego życia w Gryzonii dają nadto pokazywane w muzeum skamieniałości roślin, muszli, ślimaków, raków, ryb oraz gadów kopalnych.

Zjazd w Wengen dla amatorów
Trasa biegu zjazdowego Lauberhorn w Wengen uchodzi za najtrudniejszą – obok Die Streif w tyrolskim Kitzbuhel – na świecie. Teraz każdy może sprawdzić, ile czasu zajmie mu jej pokonanie. Tak jak na pucharowych zawodach, start wyznaczono na zboczu Lauberhorn, a metę w Russi-Sprung. Profesjonalne są też urządzenia do pomiaru czasu. Swoich sił mogą spróbować – i to bezpłatnie – ponoć nawet początkujący.

Centrum Narciarstwa Alpejskiego na Hasliberg
Centrum Narciarstwa Alpejskiego (Skirennzentrum SRZ) na Hasliberg służyć ma zarówno treningom, zawodom narodowym, regionalnym związkom narciarskim, jak i klubom i grupom treningowym. Oferuje trasy zjazdowe i treningowe zgodne z międzynarodowymi standardami (homologacja FIS na Super-G, gigant i slalom). Obsługuje je nowoczesny system naśnieżania. Do dyspozycji gości jest także budynek z szatniami i przechowalnią sprzętu. Centrum szczyci się również wysokimi standardami bezpieczeństwa swoich tras.

Most wiszący na lodowcu
Nazywa się Peak Walk, a budowa ruszyła zaledwie w czerwcu b.r. Ideą jest połączenie dwóch szczytów górujących nad stacją Les Diablerets i tamtejszym lodowcem Glacier 3000. Znowu: gospodarze zarzekają się, że pomysł połączenia wiszącym mostem dwóch górskich wierzchołków zrealizowali jako pierwsi na świecie.

Skądinąd od tego sezonu co bogatsi goście będą mogli wlecieć na Glacier 3000 helikopterem. Kursy takie (z Gstaad) proponuje kompania śmigłowcowa Air Glaciers. Celem na samym lodowcu ma być Refuge L’Espace – najefektowniejsza górska restauracja w regionie.

Mistrzowie bobsleja na Olympii
W ramach świętowania 125-lecia bobslejów na torze Olympia w St. Moritz rozegrane tam zostaną topowe zawody w tej konkurencji. Najpierw, 23 stycznia 2015 r., odbędzie się Monaco Historic Race Księcia Alberta II, a od 16 do 22 lutego 2015 r. – mistrzostwa świata w bobslejowych jedynkach.

*
A wszystkim Państwu dobrych Świąt i 2015 roku życzę – i żeby choć trochę w kraju śniegiem popadało…
Krzysztof Burnetko