Wielkie święto Szwajcarów

150 lat temu pierwsi goście odważyli się zimą przyjechać do St. Moritz. Szwajcaria zamierza to w tym sezonie hucznie obchodzić. Nic dziwnego, bo wtedy w dużej mierze było to równoznaczne z początkiem zimowej turystyki na całym kontynencie.

Curling przed hotelem Kulm w St. Moritz ok. 1880 roku

Curling przed hotelem Kulm w St. Moritz ok. 1880 roku

Zaczęło się od biznesowego w sumie zakładu. Oto jesienią 1864 roku Johannes Badrutt, właściciel hotelu w St. Moritz, umówił się z szóstką swoich brytyjskich letników, że jeśli wrócą do Engadyny zimą i nie będzie słońca, to zwróci im za pobyt i podróż. Anglicy w hotelu Kulm spędzili całą zimę – od Świąt Bożego Narodzenia do Wielkanocy. Niemal cały czas świeciło piękne słońce (St. Moritz należy do najsłoneczniejszych miejsc w Szwajcarii). Do kraju wrócili zadowoleni i zaczęli opowiadać, że w Szwajcarii jest pięknie nie tylko latem, ale i zimą. W ten sposób narodziła się tam zimowa turystyka, a za nią sporty alpejskie.

Ale swoje zrobiło i to, że niemal w tym samym czasie w nieodległym Davos praktykę otwiera doktor Alexander Spengler. Chcącym wyleczyć się z dolegliwości płucnych pacjentom sugeruje kurować się także zimą. W 1868 roku razem z Janem Holsboerem zakładają pierwsze sanatorium.

Kuracjusze siłą rzeczy się nudzą (genialnie opisał to Tomasz Mann w „Czarodziejskiej Górze”). Szukają więc atrakcji – prócz flirtów mogą być nimi zabawy parasportowe. W 1870 roku brytyjscy goście zakładają w Davos pierwszy klub łyżwiarski w Szwajcarii. Dwa lata później angielscy goście St. Moritz budują pierwszy sztuczny tor saneczkowy. W 1877 roku w Davos powstaje pierwsze naturalne lodowisko w Szwajcarii – do dziś jest to największe naturalne lodowisko w Europie. Rok później w historycznym już wtedy hotelu Kulm w wigilię Święta Bożego Narodzenia zapłonęły pierwsze elektryczne światła. W 1880 roku w St. Moritz odbywa się pierwszy turniej curlingowy w Alpach.

Faksymile stronicy książki Waltera Ummingera „Die Chronik des Sports" ze zdjęciami zjazdów saneczkowych po trasie Cresta Run w 1884 roku.

Faksymile stronicy książki Waltera Ummingera „Die Chronik des Sports” ze zdjęciami zjazdów saneczkowych po trasie Cresta Run w 1884 roku.

Dwa lata później kurort okazuje się atrakcyjny dla konkurencji z Austrii – na zawody łyżwiarskie przyjeżdżają goście z Wiednia. W tym samym roku John Adington Symonds (znowu Anglik) buduje pierwszy tor saneczkowy na trasie z Davos do Klosters, a sezon później jego rodacy zakładają „Davos Toboggan Club” – pierwszy klub saneczkowy w Szwajcarii.

Nic dziwnego, że właśnie tam w 1883 roku rozegrane zostają pierwsze oficjalne międzynarodowe zawody saneczkarskie Davos-Klosters. Z kolei w 1884 roku w St. Moritz odbywają się pierwsze zawody w saneczkarstwie i skeletonie na legendarnym później torze Cresta Run.

Oczywiście na okolicznych stokach jeździ się także na nartach… Wszak już w 1849 roku jeździł na nich pastor z Wallis Johann Josef Imseng, a od 1860 roku pochodzący z Czech stolarz Hnantek rozpoczął w Sils Mari manufakturową produkcję nart.

Cdn.