Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

1.07.2014
wtorek

Kurortów narciarskich pomysły na lato

1 lipca 2014, wtorek,

Co zrobić z najlepiej choćby prosperującą stacją zimową, kiedy śnieg stopnieje? Wyścig na pomysły mogące i wtedy przyciągnąć gości trwa od dawna. Wydawałoby się, że ich zasób jest ograniczony. Tymczasem okazuje się, że prócz coraz to nowych szlaków do górskich wędrówek, tras dla rowerowych oraz lokalnej kuchni – w regionach żyjących zimą z narciarstwa pojawiają coraz to nowe koncepty na lato.Przegląd najbardziej zaskakujących ofert tego lata zacznijmy od Południowego Tyrolu. Oto choćby w Foiana niedaleko Merano wytyczono dwukilometrową ścieżkę edukacyjną poświęconą… kasztanom. Maszerując „szlakiem kasztanowym”, można m.in. dowiedzieć się o różnicach między zwykłymi (bo okazuje się, że poza Europą występują też kasztany niejadalne) oraz o rozmaitych zastosowaniach tej rośliny.

Z kolei okolice Bolzano kuszą kąpielą w najcieplejszym jeziorze w całych Alpach: Lago di Caldaro – temperatura wody dochodzi tam do 28 stopni Celsjusza!

Lecz symbol lata w Południowym Tyrolu jest od dawna ten sam: pokonanie na rowerze słynnej zimowej trasy Sellaronda. Podczas gdy zimą masyw ten należy do narciarzy, w lecie opanowują go cykliści. A wyzwanie przed nimi jest nie lada: w sumie powinni pokonać trasę długości ok. 52 km i, co jeszcze istotniejsze, prawie 1700 m różnicy wysokości! Co roku na początku lata odbywa się Sellaronda Bike Day, kiedy to wszystkie drogi przez okoliczne przełęcze są zamykane dla ruchu samochodowego na rzecz rowerów właśnie.

Cdn.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
  1. Przepraszam bardzo, nie Foiana, a Völlan. To Tyrol Poludniowy, część Tyrolu przyłączona bez pytania rdzennych mieszkańców w 1919 roku do Włoch. Podobnie jak Górny Śląsk przyłączono do Polski.
    Metody na przyciągniecie latem gości są różne, np. darmowe kolejki i aquaparki (Alpbach, Samnaun), muzea, ostatnio modne organizowanie biegów górskich, (Pitztal, Samnaun) 12 lipca w Samnaun zakończy sie bieg z Niemiec, długości ok. 150 km.
    Kiedys pytałem Gospodarzy, jak wladze gminy wyjda na swoje przy takich darmowych atrakcjach, otrzymałem odpowiedż, że po wprowadzeniu tego, liczba legalnych, płacących opłate klimatyczna, gości, wzrosła o 70%. W Zakopanem na 200% by sie nie dało tego zrobić.

  2. Przecież na czymś zarabiać i latem muszą 😉 Chciałabym w nadchodzącym sezonie wybrać się całą rodziną narty we Włoszech. Jeszcze nigdy nie szusowaliśmy poza granicami naszego kraju. Korzystał może ktoś z Was z ofert biura na http://jafisport.pl/? Nie wiem gdzie najlepiej szukać takich ofert.

css.php