Sprzątanie Tatr, sprzątanie Turbacza

Na początku lipca miłośnicy Tatr ruszą w swoje góry, by oczyścić je z pozostałych po sezonie zimowo-wiosennym śmieci. W najbliższy zaś weekend sprzątany będzie Turbacz. Niektórzy żartują, że ma to być forma rozgrzewki.

Akcja porządkowania tatrzańskich szlaków ma już swoją tradycję (o jej zeszłorocznej edycji pisałem: „Na Kasprowy po śmieci”, 8 czerwca ub. roku). Tym razem odbywać się ma pod hasłem „Czyste Tatry 2013”. Organizatorzy – krakowski Klub Podróżników Śródziemie – zdają sobie sprawę, że zważywszy na masy turystów, a zwłaszcza pseudoturystów, odwiedzających Tatry, inicjatywa może mieć tylko symboliczny wymiar. Głównym celem jest więc edukacja: przypomnienie standardów zachowania w górach, i to zarówno tych tyczących szacunku dla przyrody, jak własnego bezpieczeństwa. Ma być też sposobem na propagowanie wiedzy o Tatrach i Podhalu.

Dlatego – prócz właściwego sprzątania – w ramach „Czystych Tatr 2013” już od 4 lipca przewidziane są projekcje filmów górskich, pokazy ratownictwa medycznego, spotkania z wspinaczami (Piotrem Pustelnikiem) i podróżnikami (Moniką Rogozińską) oraz prelekcje pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obóz akcji stanie na Równi Krupowej. Będzie tam czynne pole namiotowe, ustawiona zostanie ścianka wspinaczkowa. Odbywać się też ma kiermasz sprzętu outdoorowego.

Samo sprzątanie szlaków planowane jest na sobotę 6 lipca. Tym razem obejmie również słowacką część Tatr.
Jak dotąd udział w akcji potwierdziło blisko pięćset osób. Dołączy do niej m.in. 1500 harcerzy ZHP, wychowankowie kilku Domów Dziecka oraz żołnierze 6 Brygady Powietrzno-Desantowanej z Krakowa. Aby wziąć udział w przedsięwzięciu trzeba do końca czerwca zarejestrować się mailowo (czystetatry@gmail.com) bądź telefonicznie (506 918 166). Więcej informacji na stronie Klubu Podróżników.

Każdy może zasugerować, w które miejsce Tatr chce wyruszyć. By ułatwić decyzję, organizatorzy podzielili poszczególne szczyty i doliny na cztery kategorie: od dostępnych dla każdego niezależnie od doświadczenia  (np.  Beskid, Ornak oraz doliny: Suchej Wody, Strążyska, Białego, Chochołowska, Gąsienicowa, Kondratowa, Kościeliska) po „drogi trudne, wymagające doświadczenia” (m.in. Orla Perć i Kazalnica Mięguszowiecka).

Wszyscy uczestnicy przed wyruszeniem w góry dostaną worki degradowalne, rękawice, koszulki oraz napoje i drożdżówki. Nad bezpieczeństwem czuwać mają ratownicy TOPR.

Z kolei atrakcją sprzątania Turbacza (29-30 czerwca) będzie m.in. możliwość podziwiania panoramy Tatr z wielkiego balonu, który uniesie się (na uwięzi) z samego szczytu tej najwyższej góry Gorców.