Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

6.07.2012
piątek

Tatry lżejsze…

6 lipca 2012, piątek,

… o półtorej tony śmieci. Taki jest bowiem efekt akcji „Największe sprzątanie Tatr w historii”. Co też ważne: przedsięwzięcie ma być kontynuowane w następnych latach.

O jego założeniach już tu pisałem („Na Kasprowy po śmieci”, 8 czerwca b.r.). W miniony weekend ok. 850 osób ruszyło z workami na śmieci na wszystkie (!) tatrzańskie szlaki. Jak właśnie podliczyli organizatorzy, oczyścili oni aż 250 km tras wycieczkowych, znosząc z gór 1,5 tony puszek, flaszek, plastikowych butelek i worków, pudełek po papierosach, a nawet kapsli i niedopałków.

Honorowym patronami „największego sprzątania Tatr” byli wojewoda małopolski Jerzy Miller i burmistrz Zakopanego Janusz Majcher (który, poza wszystkim, osobiście zbierał śmieci – tak samo jak marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa). Pomagał  Tatrzański Park Narodowy i TOPR. Zaangażowali się także sportowcy: Adam Małysz, himalaista Leszek Cichy i Rafał Sonik, pierwszy Polak, który stanął na podium Rajdu Dakar (nie tylko sponsorował akcję, wraz z grupą dzieci i młodzieży z krakowskiego ośrodka Siemacha osobiście porządkował szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch). Jej ambasadorami byli wreszcie artyści – m.in. Sebastian Karpiel Bułecka i Bogusław Linda.

Reportaż z „Największego sprzątania” pokazać ma TVP2 w sobotę 7 lipca o godz. 10.45.

Pomysłodawca przedsięwzięcia, Albin Marciniak z Klubu Podróżników Śródziemie, zapowiada, że w przyszłym roku znowu zorganizuje wielkie czyszczenie gór. Oby tylko było mniej roboty!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. O „półtorej tony” śmieci (ta tona, a nie ten tona…)

  2. Racja. Przepraszam. Poprawiłem.

css.php