Dobrych porad sto

Świetni autorzy, ponad pół tysiąca stron (a to tylko pierwszy tom), pełna gama tematów związanych z górami, precyzyjnie dobrane zdjęcia i ilustracje. Wreszcie cenne rady: dla uprawiających górskie sporty. Najwięcej dla miłośników wspinaczki, ale jest też sporo sugestii dla narciarzy.


Ot choćby tyczących sposobów kondycyjnego przygotowania się do sezonu. Otóż, po pierwsze, warto go zacząć latem, a nie późną jesienią… No właśnie . Kluczem jest nie tyle ilość treningów, co systematyczność. Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać jest przygotowanie tzw. ogólnej bazy wytrzymałościowej (można ją zbudować przez bieganie, pływanie, rolki, ale też długie spacery bądź wszelkie inne sporty, który lubimy). Dopiero potem należy przystąpić do treningu specjalistycznego pod kątem nart. Tu pomocne okażą się metody interwałowe (czyli, na przykład, bieg o zmiennym nasileniu – a to trucht, a to „cwał” na  najwyższych obrotach), rozciąganie (bardzo ważne!) i ćwiczenia siłowe (pamiętać warto zwłaszcza o głowie przyśrodkowej, czyli mięśniu niedocenianym, a najważniejszym spośród chroniących przed kontuzjami kolana – o to, jak wzmacniać głowę warto zapytać fachowców, bo wymaga to specyficznych technik).

Są też rozdziały wyjaśniające tajniki technologii używanych dziś w odzieży outdoorowej (od butów przez bieliznę i kurtki po rękawice i czapki), zasady prawidłowego ubierania się na górskie wyprawy i doboru wyposażenia (od odzieży właśnie począwszy po sprzęt skiturowy czy freeride’owy), reguły bezpieczeństwa tyczące lawin, sposoby aklimatyzacji na większych wysokościach, procedury udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku itd. A także traktujące o metodach pokonywania strachu, wywoływania dobrych, motywujących emocji, prawidłowym odżywianiu w warunkach sporej aktywności w górach (i o chwytach przyspieszających odchudzanie ).

Wszystko to w książce „100 porad gór (tom 1)” (red. Piotr Drożdż), wydanej przez krakowskie wydawnictwo Góry Books (przy wsparciu PZU i firmy The North Face). Jeszcze tylko dla zachęty paru autorów: Marcin Kacperek, Andrzej Lesiewski, Adam Pustelnik, Marcin Rutkowski, Wojciech Szatkowski.
Polecam!