Pyeongchang górą (nad Alpami!)

Zimowe igrzyska 2018 odbędą się w południowokoreańskim Pyeongchang – zdecydował właśnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Znamienne, że wśród pokonanych konkurentów znowu są światowej sławy alpejskie stacje narciarskie. Na dodatek staje się to powoli regułą – wszak najbliższa zimowa olimpiada 2014 odbędzie się w Soczi, kurorcie wprawdzie znanym, ale raczej jako letnio-plażowy.

Konkurentami Pyeongchang były bowiem Monachium (czyli w praktyce Garmisch-Partenkirchen) i Annecy (a więc La Plagne i słynne Chamonix Mont Blanc – bo tam, oprócz Annecy, miały być rozgrywane zawody).

W obu stacjach już teraz jest świetna infrastruktura. W Ga-Pa, przykładowo, w lutym rozegrano alpejskie mistrzostwa świata, na użytek których gruntowanie przebudowano słynną trasę zjazdową Kandahar (niektórzy zawodnicy narzekali jednak, że stała się już zbyt niebezpieczna). Gdy wiosną byłem kilka dni w samym Monachium, na terenie wioski olimpijskiej letnich igrzysk 1972 co rusz natykałem się na place budowy: powstawało tam choćby – m.in. właśnie z myślą o igrzyskach – nowoczesne lodowisko.

Stolica Bawarii intensywnie promowała się jako ewentualny gospodarz zimowych igrzysk. Już na lotnisku gości witały pomysłowe reklamy (na taśmociągach dowożących bagaże ustawiono szklane imitacje walizek wypełnionych a to łyżwami, a to goglami, a to narciarskimi butami). W gazetach co rusz pojawiały się specjalne „olimpijskie” dodatki pełne m.in. wywiadów ze słynną swego czasu i seksowną NRD-owską łyżwiarką figurową Katariną Witt, która zgodziła się być ambasadorem Monachium w walce o igrzyska. Miasto chwaliło się też propagowaniem zimowych dyscyplin poprzez urządzanie zawodów w skokach i w slalomie na skoczni i sztucznym stoku wybudowanych niemal w samym centrum metropolii (właśnie w byłej wiosce olimpijskiej).

Slalom w środku miasta to zresztą coraz modniejsza formuła – tak rozgrywane zawody od poprzedniego roku weszły m.in. do kalendarza FIS i objęte normalną punktacją. Skądinąd w tym sezonie właśnie na stoku w Parku Olimpijskim w Monachium odbędzie się noworoczny slalom Pucharu Świata.

Zwycięstwo koreańskiego Pyeongchang dowodzi jednego: że o honor bycia gospodarzem igrzysk olimpijskich mogą teraz skutecznie walczyć mniej znane w sportowym świecie miejscowości. Może nawet Zakopane :).