Kolejne muzeum Reinholda Messner’a…

… poświęcone będzie ludziom gór. Mieścić się ma w zamku Brunico/Bruneck w Alta Pusteria/Hochpustertal w Południowym Tyrolu, a uroczyste otwarcie nastąpi 3-go lipca.

Pełna nazwa ekspozycji brzmi „MMM Ripa” (Ri w tybetańskim oznacza góry, Pa – ludzi). „MMM RiPa jest dopełnieniem mojego projektu górskich muzeów – w ten sposób zamykam ich krąg projektem silnie związanym z Południowym Tyrolem. My także jesteśmy ludźmi gór i chcemy mieć wkład w opowiadanie historii podobnych społeczności z całego świata. Co roku chcę zapraszać do zamku gości z innego miejsca na Ziemi, aby w ten sposób zachęcić do wymiany pomysłów i doświadczeń” – tłumaczy słynny wspinacz (w swojej karierze zdobył ponad trzy tysiące szczytów, z czego ponad 100 jako pierwszy, w tym wszystkie ośmiotysięczniki).

 Obraz  „Ludzie gór” z MMM Ripa 

Urodzony w Południowym Tyrolu (w 1944 roku) Messner przed kilku laty wpadł na pomysł stworzenia sieci muzeów prezentujących kulturę i specyfikę regionów górskich na całym świecie oraz przedstawienie „spotkania człowieka z górami”, czyli pokazanie różnych relacji między ludźmi naturą.

Messner Mountain Museum składać się więc będzie z pięciu obiektów. Główna jego siedzibą jest Firmian w zamku Sigmundskron, w okolicach Bolzano/Bozen. Pozostałe to zamek Juval w Val Venosta/Vinschgau (letnia rezydencja samego Messnera), muzeum Dolomites pomiędzy Pieve di Cadore i Cortiną d’Ampezzo oraz Ortles w Solda/Sulden.
Przed dwoma laty miałem okazję odwiedzić to ostatnie – wielkie wrażenie robi zwłaszcza widok ekwipunku, używanego niegdyś przez wspinaczy w ekstremalnych warunkach najwyższych szczytów Himalajów oraz kolekcja nart, pokazująca niebywałą ewolucję sprzętu na przestrzeni ostatniego wieku, („Solda cd., czyli Messner, Thoeni oraz jaki”, 10 grudnia 2009 r.)

Messner zamierza ściągać do MMM Ripa gości z najróżniejszych regionów górskich m.in. Szerpów z Himalajów, Mongołów, Hunów, Tybetańczyków, lud Indio z Kalifornii czy też lud Walser z niemieckojęzycznych części Alp. Dzięki spotkaniom z nimi turyści będą mogli poznać i zrozumieć kulturę i filozofię życia górali z całego świata.