Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

10.06.2011
piątek

Kolejne muzeum Reinholda Messner’a…

10 czerwca 2011, piątek,

… poświęcone będzie ludziom gór. Mieścić się ma w zamku Brunico/Bruneck w Alta Pusteria/Hochpustertal w Południowym Tyrolu, a uroczyste otwarcie nastąpi 3-go lipca.

Pełna nazwa ekspozycji brzmi „MMM Ripa” (Ri w tybetańskim oznacza góry, Pa – ludzi). „MMM RiPa jest dopełnieniem mojego projektu górskich muzeów – w ten sposób zamykam ich krąg projektem silnie związanym z Południowym Tyrolem. My także jesteśmy ludźmi gór i chcemy mieć wkład w opowiadanie historii podobnych społeczności z całego świata. Co roku chcę zapraszać do zamku gości z innego miejsca na Ziemi, aby w ten sposób zachęcić do wymiany pomysłów i doświadczeń” – tłumaczy słynny wspinacz (w swojej karierze zdobył ponad trzy tysiące szczytów, z czego ponad 100 jako pierwszy, w tym wszystkie ośmiotysięczniki).

 Obraz  „Ludzie gór” z MMM Ripa 

Urodzony w Południowym Tyrolu (w 1944 roku) Messner przed kilku laty wpadł na pomysł stworzenia sieci muzeów prezentujących kulturę i specyfikę regionów górskich na całym świecie oraz przedstawienie „spotkania człowieka z górami”, czyli pokazanie różnych relacji między ludźmi naturą.

Messner Mountain Museum składać się więc będzie z pięciu obiektów. Główna jego siedzibą jest Firmian w zamku Sigmundskron, w okolicach Bolzano/Bozen. Pozostałe to zamek Juval w Val Venosta/Vinschgau (letnia rezydencja samego Messnera), muzeum Dolomites pomiędzy Pieve di Cadore i Cortiną d’Ampezzo oraz Ortles w Solda/Sulden.
Przed dwoma laty miałem okazję odwiedzić to ostatnie – wielkie wrażenie robi zwłaszcza widok ekwipunku, używanego niegdyś przez wspinaczy w ekstremalnych warunkach najwyższych szczytów Himalajów oraz kolekcja nart, pokazująca niebywałą ewolucję sprzętu na przestrzeni ostatniego wieku, („Solda cd., czyli Messner, Thoeni oraz jaki”, 10 grudnia 2009 r.)

Messner zamierza ściągać do MMM Ripa gości z najróżniejszych regionów górskich m.in. Szerpów z Himalajów, Mongołów, Hunów, Tybetańczyków, lud Indio z Kalifornii czy też lud Walser z niemieckojęzycznych części Alp. Dzięki spotkaniom z nimi turyści będą mogli poznać i zrozumieć kulturę i filozofię życia górali z całego świata.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Reinhold Messner swój pierwszy trzytysięcznik zdobył w wieku pięciu lat, oczywiscie z rodzicami. Niestety nazwy nie znam. W Sulden przy MMM stoi biwak używany przez Jego ojca w górach. Jest to taka metalowa buda, jaką można było widzieć na „Osinobusach” w minionej epoce, albo inacze garaż blaszak.
    Z pierwszej czwórki zdobywców Korony himalajów ,żyje tylko dwóch, Messner i Wielicki.
    Pozdrowienia.

css.php