Podróżnicy (i ludzie gór) łączcie się..

…w krakowskim Dworku Białoprądnickim. W ostatni weekend czerwca (25-26 VI) odbędą się tam kolejne już Letnie Spotkania Podróżników, czyli wakacyjna odsłona słynnych gdyńskich Kolosów, prestiżowej nagrody za globtroterskie dokonania roku.

Do Krakowa przyjedzie zatem m.in. tegoroczna laureatka Kolosów w kategorii „Podróże”, Magda Skopek, Piotr Mitko (autor rewelacyjnego filmu „Islandia jest kobietą”), Szymon Kowalczyk (uczestnik wyprawy w trudno dostępne góry Sudanu) oraz Grzegorz Kuśpiel (eksplorator tropikalnych lasów i jaskiń Indonezji).

Gościem specjalnym Letnich Spotkań będzie Krzysztof Wielicki, członek Kapituły Kolosów i jeden z najbardziej znanych himalaistów na świecie (jako pierwszy człowiek – wraz z Leszkiem Cichym – stanął zimą na szczycie Mount Everest). Był  też piątym wspinaczem w historii, który skompletował Koronę Himalajów.

 Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy po zdobyciu Mount Everest

Co ważne, w Krakowie podróżnicy będą mieli więcej czasu niż w Gdyni na swoje relacje i opowieści. Przedstawione zostaną także pokazy zarejestrowane w tym roku podczas głównej edycji Kolosów (z oryginalnym komentarzem autorów, m.in. Sylwestra Czerwińskiego, laureata w kategorii „Wyczyn roku” za „dwuipółletnią rowerową wyprawę w trakcie której przejechał samotnie ponad 50 tys. km” oraz Marka Klonowskiego, laureata Kolosa 2008 za „wyczerpujący trawers Mount Logan”).

Wreszcie, pierwszy raz w historii podróżniczej imprezy prelegentami staną się także dzieci. W ramach seminarium „Świat oczami dziecka” najmłodsi podróżnicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami z rówieśnikami.

Szczegółowy program Spotkań można znaleźć na stronie internetowej Kolosów.

Dość wspomnieć że podczas ubiegłorocznych Spotkań Podróżników podczas wielu prelekcji i po-kazów sale Dworku nie mogły pomieścić chętnych. Tak było m.in. podczas prezentacji odnalezionego w archiwach Brytyjskiego Instytutu Filmowego archiwalnego filmu z pierwszej polskiej wy-prawy w najwyższe góry świata.  W 1939 r. w Himalaje wyruszyło czterech wspinaczy: Adam Kar-piński, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Janusz Klarner. Dostali pozwolenie na zdobycie dziewiczego wierzchołka Nanda Devi East (7434 m n.p.m.). Jakub Bujak i Janusz Klarner zdobyli go 2 lipca 1939 roku. Był to wtedy siódmy pod względem wysokości, a najtrudniejszy technicznie ze wszystkich zdobytych wówczas szczytów na Ziemi.

Tłumy słuchały też wspomnień Leszka Cichego (a była to akurat dziesiąta rocznica pierwszego w historii zimowego wejścia na najwyższy szczyt Ziemi) i opowieści nadziei polskiej wspinaczki – ślicznej, skromnej i mądrej („Nigdy nie ryzykuję”) Kingi Baranowskiej.

O innych atrakcjach ubiegłorocznych Spotkań można przeczytać w nocie „Polskie Himalaje” (16 listopada 2010 r.).