Austria myśli o sezonie (IV) – Kaunertal

Kaunertaler Gletscher reklamowany jest jako „najmłodszy” z pięciu lodowców Tyrolu. Określenie to ma oznaczać zarówno nowoczesną infrastrukturę, jak panującą na Kaunertal atmosferę, tworzoną przez miłośników snowboardu i narciarstwa freestyle, którzy upodobali sobie to miejsce. Równocześnie impreza otwierająca sezon (a zaplanowano ją już na najbliższy weekend!), tzw. Kaunertal Opening, zyskuje powoli miano legendarnej – w tym roku odbędzie się jej 25 jej edycja. Nic dziwnego, że specjaliści od marketingu z Kaunertal zmienili nieco ton.

„Szerokie stoki, na których jest naprawdę dużo miejsca – Kaunertaler Gletscher oferuje wiele atrakcji w naturalnym otoczeniu, nie tylko młodym miłośnikom śniegu” – tak przedstawiany jest w tym sezonie lodowiec.

 Kaunertaler Gletscher (fot. Kaunertaler Gletscherbahnen)

Faktycznie: Kaunertal (oraz pobliski, nieco niżej położony obszar Fendels) oferują łącznie 52 km tras (28 km niebieskich, 16 czerwonych i 8 czarnych). Wytyczono je na dość rozległych połaciach, więc miejsca faktycznie jest sporo. Jeździ się między 1273 a 3160 m n.p.m.
Kaunertal kusi teraz nie tylko do nastolatków, ale też rodziny: dzieci do 10 roku życia jeżdżą – w towarzystwie jednego z rodziców – za darmo.

Atrakcją dla wszystkich ma być także platforma widokowa przy górnej stacji nowej kolejki Karlesjochbahn: z wysokości 3108 m n.p.m. można podziwiać Alpy pogranicza Austrii, Włoch i Szwajcarii. Sama kolejka to 8-osobowa wyprzęgana gondola, z podgrzewanymi siedzeniami (startuje z 2750 m n.p.m.), która obsługiwać ma trzy stoki o różnych stopniach trudności (niebieskim, czerwonym i czarnym) nie licząc tras alternatywnych (czyli obszarów off piste).

Ta modyfikacja strategii stacji nie oznacza naturalnie, że snowboardziści i freestyle’owcy stali się mniej pożądanymi gośćmi. Przeciwnie: Kaunertal wciąż zachwala swój snowpark (z superpipe o długości 140 metrów, nawet 12-metrowymi railami, tzw. proline i mediumline i minishredem z przeszkodami o różnych stopniach trudności).

 Kaunertal Opening 2008

Snowboardziści i freestyle’owcy są też oczywiście w pierwszym rzędzie zapraszani na jubileuszową Kaunertal Opening. W najbliższy weekend, czyli między 15 a 17 października, będzie można m.in. testować tegoroczne modele sprzętu i wystartować w różnych konkursach (nie bez powodu Kaunertal Opening uchodzi za „sygnał startowy do wielkiego polowania na najlepszą linię w parku, na pajpie i minishredzie”). Lodowcowemu party przygrywać będą na żywo DJ-eje (szczegółowy program imprezy na stronie Kaunertal Opening).

I co pewnie najważniejsze:  na Kaunertaler Gletscher jest już prawie półtora metra śniegu.