Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

2.10.2010
sobota

Rok bez Marka Edelmana

2 października 2010, sobota,

2 października 2009 r. zmarł Marek Edelman. Kiedy dostałem wiadomość, że Doktor nie żyje, napisałem tu o Nim:

„Człowiek, który chciał, żeby ludzie przynajmniej próbowali wchodzić na swoje szczyty: godności, uczciwości, dobroci, przyjaźni, odwagi. I przez całe swoje życie im w tym pomagał. Najpierw w getcie, potem jako lekarz i obrońca słabszych, kimkolwiek by byli. Nigdy się nie poddawał.

Nie lubił wielkich słów. Rób, bo tak trzeba – mawiał.

Dla mnie był najważniejszym z Wielkich”.

 Marek Edelman (fot, Piotr Uss Wąsowicz)

Dziś potwornie Go brakuje. Swoje różne szczyty musimy zdobywać sami. Pamiętając, że on by sobie tego życzył. Na szczęście wciąż, kiedy trzeba podjąć trudne decyzje, możemy zastanowić się, co On by pomyślał i wybrał, jak by się zachował. Już choćby przez to szczyty zdobywać łatwiej.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. Jak mało jest takich ludzi jak Marek Edelman , Irena Sendlerowa , Karol Wojtyła , Jacek Kuroń , dla których najwazniejszy jest (był) drugi czlowiek.
    Starajmy sie postępwać we wlasnym życiu tak jak Oni.

  2. Czasami zastanawiam się co boli mnie bardziej, fakt że tak wielka osoba odeszła ze świata żywych czy to że nie miało się okazji go poznać osobiście… I tak te dwie straty się na siebie nakładają i sprawiają że człowiek zwalnia i zastanawia się nad swoim życiem. Dokąd w nim zmierza tak naprawdę i w jaki sposób, i czy nie sprawia krzywdy drugiemu człowiekowi tym co robi.
    Oby takich ludzi jak Marek Edelman było jak najwięcej w naszym życiu.

  3. Przed rokiem Kostek Gebert zaproponował nad mogiłą Marka Edelmana, by Jego imieniem nazwać powstające Muzeum Historii Żydów Polskich. To byłby najodpowiedniejszy patron tego bezprecedensowego przedsięwzięcia. Czy pomysł uwiecznienia postaci Marka Edelmana w ten właśnie sposób ma jakieś szanse na realizację?

  4. „Rób, bo tak trzeba” – Nie chodzi o to żeby być wielkim czy o to żeby walczyć o czyjąś pamięć, chodzi o to żeby w swoim własnym życiu postępować słusznie i zdobywać swoje własne szczyty, w życiu prywatnym, w pracy i w swoim czasie wolnym też. Wiele osób w dzisiejszych czasach nie tylko nie postępuje słusznie ale nie robi nic. Nie przykłada się do swojej pracy, nie zajmuje się rodziną i przyjaciółmi a w wolnym czasie pije piwo przed telewizorem. Idzie po linii najmniejszego oporu.

  5. Pomysł nazwania Muzeum Żydów Polskich imieniem Marak Edelmana jest przedni. Ale chyba nierealny, bo wiele środowisk żydowskich nie przepadało za Doktorem, który nie wahał się mówić głośno, co myśli chociażby o tzw. polityce historycznej Izraela.

css.php