Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

20.08.2010
piątek

Rusza Akademia Tatr

20 sierpnia 2010, piątek,

Najpierw ochrony przyrody trzeba nauczyć tych, którzy na co dzień, zawodowo, przebywają w Tatrach. Swą wiedzę i podejście do gór przekażą potem przyjeżdżającym tam gościom – na takim koncepcie opiera się nowa inicjatywa Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Akcja – nazwana Akademią Tatr – objąć ma przewodników, ratowników TOPR, obsługę schronisk, funkcjonariuszy straży granicznej i policji, ale także kierowców busów i fiakrów, zwłaszcza tych wożących ludzi do Morskiego Oka.

Wszyscy oni jako pierwsi mają kontakt z turystami, mogą więc bezpośrednio wpływać na ich postawy – podkreślają pomysłodawcy Akademii. Z tego samego powodu zaproszenia wysłali również do uczniów szkół powiatu tatrzańskiego.

Prócz wykładów o regionie – jego historii, przyrodzie, atrakcjach, ale również zagrożeniach ekologicznych, w ramach Akademii planowane są wyprawy w góry. Podczas nich najlepiej bowiem pokazać unikalne wartości Tatr i ich przyrody.

Tablice ostrzegawcze, wydawnictwa czy informacje na stronie internetowej Parku okazują się nie wystarczać dla trzech milionów osób odwiedzających rocznie Tatry – mówi Szymon Ziobrowski z TPN, koordynator projektu. Okazuje się, że cepry potrafią podchodzić do niedźwiedzi, by zrobić im lepsze zdjęcie telefonem komórkowym, miewają pretensje o błoto na szlakach lub brak na nich koszy na śmieci itd.

Zajęcia Akademii mają rozpocząć się lada dzień – na przełomie sierpnia i września. Na razie przedsięwzięcie zaplanowane jest na dwa lata. Finansowane będzie m.in. z funduszy unijnych. Szczegółowe informacje o Akademii można znaleźć w najnowszym numerze kwartalnika „Tatry”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
  1. Pracownicy TPN powinni zaczac od autoedukacji. Zimą przganiają kilkunastu skiturowcow i narciarzy z 6-metrowej warstwy sniegu, pod pozorem ochrony spiacych niedzwiedzi ale za to latem wpuszczaja 20 000 turystow dzennie do Morskiego Oka , nie mowiac o innych atrakcyjnych regionach , ale to juz zwierzetom wg nich nie przeszkadza.Wa żna jest kasa jak łatwo policzyć. A w ich biurach ze scian spogladają głowy wypchanych zwierzat. Hipokryzja + edukacja stosowana.

  2. Inny aspekt, od którego powinny zacząć TPN i Towarzystwo Tatrzańskie to uatrakcyjnienie swych stron internetowych… A przynajmniej uczynienie ich przyjaznymi dla użytkownika…

css.php