Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta W śniegu i po śniegu - Krzysztofa Burnetki zimowy styl życia, czyli góry, narty, deska… i cała reszta

18.02.2010
czwartek

Nie w Vancouver, ale w Białce…

18 lutego 2010, czwartek,

… mogą podczas najbliższego weekendu zdobywać medale (oraz punkty do klasyfikacji FIS) alpejczycy z reprezentacji Polski. Na stoku Bystra odbędzie się bowiem Allegro FIS Carving Cup 2010 – najważniejsze międzynarodowe zawody alpejskie w Polsce w tym sezonie. Mają status European Challenge, co oznacza, że w carvingu są nieoficjalnym odpowiednikiem Mistrzostw Europy.

Nie bez powodu pod Tatry zjadą czołowi narciarze carvingowi kontynentu. Będzie więc można tam zobaczyć m.in. Giancarlo Bergamelli’ego, do niedawna członka alpejskiej kadry Włoch w gigancie i slalomie (sześć razy był w pierwszej dziesiątce slalomistów Pucharu Świata). Ścigać się z nim mają także inni utytułowani zawodnicy Pucharu Świata: Mateo Nana (również z Włoch) oraz Rene Stoessel (były członek kadry Szwajcarii w zjeździe, który od 2005 r. startuje w FIS Carving Cup i ma już koncie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej). Udział w zawodach zapowiada również Gianluca Grigoletto, niegdyś mistrz i wicemistrz Włoch w slalomie i gigancie, a od kilku sezonów najczęstszy zwycięzca FIS Carving Cup World Edition.

Równie mocno obsadzone być mają konkurencje kobiet. Wystartują m.in. znane niegdyś alpejki: Melanie Buergener, Alessandry Merlin i Jeanette Arnold.

FIS Carving Cup 2008, Białka Tatrzańska

Prócz sław będą też naturalnie młodzi zawodnicy, od początku kariery specjalizujący się w carvingu. Udział potwierdziła choćby Marta Berezik, która przed rokiem wygrała pokazowe zawody Allegro FIS Carving Cup pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Okazuje się bowiem, że carving to jedyna konkurencja alpejska, w której polscy zawodnicy mają szanse na punktowane miejsca i mogą podejmować równorzędną walkę z najlepszymi na świecie. Dowodem choćby drugie miejsce Zygmunta Fiedora w Białce Tatrzańskiej w ub. r. – Polak pokonał wtedy wszystkich najlepszych zawodników FIS Carving Cup (lepiej pojechał jedynie Grigoletto).

Szczególną atrakcją tegorocznej imprezy powinno być i to, że odbywać się będą po raz pierwszy wedle nowych reguł. Otóż od tego sezonu FIS nakazał rozgrywać zawody carvingowe na dwa sposoby. Slalom Carving ma być konkurencją bardziej techniczną i taktyczną: liczy się nie tylko czas przejazdu, ale też punkty liczone w zależności od wybranego toru jazdy. Speed Carving natomiast powinien mieć charakter szybkościowy: liczy się tylko czas przejazdu, a zawodnicy ścigają się na torze wytyczonym przez dość rzadko rozstawione bojki (więc i prędkość jest większa). Więcej: w celu uatrakcyjnienia przejazdów na trasie można budować progi (do metra wysokości), profilowane wiraże i tzw. fale.

Szczegółowy program Allegro FIS Carving Cup 2010 (Białka Tatrzańska 20-21 lutego) można znaleźć na stronie internetowej NTN Snow & More Magazine.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 0

Dodaj komentarz »
  1. Tylko gdzie w Białce znajdują sie odpowiednie góry do takich zawodów?

  2. Rzecz w tym, że slalom carvingowy nie wymaga długich i stromych tras, więc i polskie stoki świetnie nadają się do jego rozgrywania. W Białce ma odbywać się na Bystrej. Zresztą zaraz tam jadę i przekonam się na miejscu. Kłopot najwyżej w tym, że na razie, w Krakowie przynajmniej, śnieg topnieje w oczach.

css.php