Wot technika!

To banał: pogoda jest jednym z kluczowych warunków udanego i – co najważniejsze – bezpiecznego wypadu na narty czy deskę. Nie bez powodu to od sprawdzenia komunikatów meteo powinno się zaczynać planowanie zimowej wyprawy. Zwłaszcza, że dzięki współczesnej technice można to robić dziś bez większych problemów.

Przykładowo, od niedawna serwis austria.info dociera do narciarzy także najnowocześniejszym kanałem – o sytuacji na stokach informuje również za pośrednictwem aplikacji do iPhonów. Pobrawszy odpowiednią aplikację można codziennie – za darmo! – dostawać dane na temat pogody i grubości pokrywy śnieżnej w austriackich ośrodkach zimowych. Dostępne są też informacje o czynnych wyciągach oraz szczegółowe mapy tras zjazdowych.

Po zdobycze techniki – oraz wzory z Austrii właśnie, Włoch i Szwajcarii – sięgnęło też Zakopane. Otóż Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe we współpracy z siecią Plus uruchomiło tzw. System Informacji Wizualnej.

W centrum miasta (w witrynach sklepów High Mountain na Krupówkach, na dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch i w dyżurce TOPR-u w Kuźnicach) oraz w tatrzańskich schroniskach (m.in. na hali Ornak, Kalatówkach i Polanie Chochołowskiej, w Morskim Oku oraz przy wejściu na Halę Gąsienicową i na górnej stacji Kasprowego) zainstalowano 42-calowe monitory, pokazujące bieżące (aktualizowane co 10 minut!) komunikaty o sytuacji w górach. Sieć sterowana jest z centrali TOPR, skąd dyżurny ratownik przekazuje dane o temperaturze, ciśnieniu, zachmurzeniu, opadach, sile wiatru i zagrożeniu lawinowym. Na monitorach wyświetlane są też instrukcje o postępowaniu w razie wypadku i o sposobach wzywania pomocy. Ratownik może również zamieszczać komunikaty o poszukiwaniach zaginionych turystów, schodzących lawinach itd.

System testowany był już jesienią, ale na dobre zacznie działać w sezonie zimowym. Jak dotąd bowiem na wszystkich monitorach wyświetlany był identyczny komunikat, docelowo jednak każdy z monitorów w schroniskach ma mieć odrębny kanał z informacjami o warunkach w najbliższej okolicy. I tak, na przykład, z Doliny Pięciu Stawów będzie można sprawdzić pogodę w Roztoce, Morskim Oku i na Hali Gąsienicowej.

TOPR zachęca również właścicieli hoteli, willi i domów wczasowych, by podłączali się do jego sieci, instalując monitory w swoich pensjonatach. Koszt jest niewielki, a skutkiem będzie większe bezpieczeństwo gości… oraz poprawa standardu i wizerunku rezydencji.