Szusy w światowym dziedzictwie

Lubiane w Polsce miejsce zimowego wypoczynku, czyli Dolomity, może od tego sezonu szczycić się wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Przyznająca to prestiżowe miano Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) uznała, że Dolomity są „jednym z najbardziej atrakcyjnych krajobrazów górskich świata” i wyróżniają się „wyjątkową formą wertykalną kontrastującą w powierzchnią horyzontalną Ziemi”. Są także „unikalnym przykładem ewolucji geologicznej”.

Dolomity zostały uformowane ok. 90 mln lat temu wskutek ruchów tektonicznych płyt kontynentalnych tworzących dziś Europę i Afrykę. W przeszłości nazywane były „monti pallidi” czyli „blade góry”. Obecna nazwa masywu pochodzi nazwiska francuskiego geologa Déodata de Dolomieu, który w 1791 r. jako pierwszy opisał jego charakterystyczne skały. „Dolomit” to minerał – węglan wapnia i magnezu, który występuje w różnym stężeniu w białawo-szarym osadzie wapiennym tworzącym włoskie pasmo (ale pojawia się też w Tatrach – m.in. Dolinach Białego i Chochołowskiej).

Na rzecz docenienia walorów Dolomitów lobbował m.in. znany alpinista i himalaista Reinhold Messner, pochodzący z Południowego Tyrolu (w granicach tej prowincji znajduje się przeważająca część masywu). Przekonywał, że ze swoimi pionowymi skałami, z których każda ma oryginalny i niepowtarzalny kształt, są jedyne w swoim rodzaju – „nie da się ich porównać z żadnymi innymi górami na świecie”.

Dolomity reklamują się też jako region z 300 słonecznymi dniami w roku oraz „największa światowa sieć narciarska” obejmująca 1200 km tras w 12 ośrodkach – w których można jeździć na wspólny karnet.

Do tzw. Dolomiti Superski należą m.in. międzynarodowej sławy stacje Madonna di Campiglio i Cortina d’ Ampezzo (znane także z zawodów alpejskiego Pucharu Świata i gości często obecnych w kronikach towarzyskich gazet). Ale też popularne – także z racji niższych cen oraz zróżnicowanych, dostępnych także dla początkujących narciarzy i snowboardzistów tras – kurorty w Val di Sole, Val Gardena i Val di Fiemme.

Sella Ronda

Osobną renomą cieszy się Sella Ronda, 26-kilometrowa trasa narciarska wokół szczytu Sella Massif, którą można pokonać w obu kierunkach dzięki precyzyjnemu systemowi nowoczesnych wyciągów, rozkoszując się przy tym wspaniałymi widokami.

Przynajmniej o niektórych ze stacji Dolomitów będzie jeszcze okazja opowiedzieć ze szczegółami. Tak samo, jak o ofertach obszaru na sezon 2009/2010: nowych trasach, wyciągach (w tym dla najbardziej wygodnych, by nie rzec leniwych) i promocjach (zwłaszcza dla rodzin z dziećmi!).