Kolejny Gaszerbrum zjechany!

„Dziś (26 lipca) o godz. 7:15 rano lokalnego czasu pakistańskiego Andrzej Bargiel zdobył wierzchołek Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.), po czym zjechał z niego na nartach bez zużycia dodatkowego tlenu z butli” – poinformowała ekipa zakopiańskiego narciarza i himalaisty.

Do bazy Jędrek dotarł po godz. 18 czasu pakistańskiego (czyli 15 czasu polskiego). Chwilę później napisał na swoim profilu społecznościowym: „Meldujemy się w bazie! Za nami Gaszerbrum I. Teraz znowu musimy trochę odespać. Dzięki za Wasze wsparcie”.

Jędrek Bargiel (drugi od prawej) z ekipą pod Gaszerbrum I

A w oficjalnym komunikacie czytamy: „Atak szczytowy rozpoczął się 25 lipca o godz. 2 w nocy lokalnego czasu wyjściem bezpośrednio do obozu 2. Po odpoczynku w obozie 2 Andrzej ruszył w kierunku szczytu wczoraj około godz. 21 czasu lokalnego. W drodze do obozu 2 Andrzejowi towarzyszyli Janusz Gołąb i Maciej Sulima, którzy podczas ataku pozostali w obozie 2. Bartek Pawlikowski podczas ataku szczytowego pozostał w base camp”.

Gaszerbrum I był drugim celem przedsięwzięcia nazwanego „Gaszerburm Ski Challenge”. Pierwszy został osiągnięty, gdy 19 lipca Jędrek Bargiel zdobył Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) i też zjechał z niego na nartach (co tu relacjonowałem).