Austria zamyka także stoki

W związku z pandemią rząd Austrii ogłosił od wtorku 3 listopada ostre obostrzenia sanitarne. Dotyczą również turystyki i narciarstwa.

Od 3 listopada na terenie całej Austrii zamknięte zostaną restauracje, bary i kawiarnie (możliwa jest jedynie sprzedaż na wynos lub z dowozem do domu) oraz hotele (wyjątek stanowią obecni goście – do końca już zarezerwowanego pobytu oraz osoby przybywające do danej miejscowości w sprawach służbowych). Nieczynne będą również ośrodki rekreacyjne oraz instytucje kulturalne. Nie można organizować jarmarków i koncertów.

Czynne będą sklepy i usługi (fryzjerzy, fizjoterapeuci itd.). Zabronione zostały uroczystości rodzinne (wesela, urodziny itd.) w przestrzeni publicznej, a w spotkaniach prywatnych mogą brać udział osoby z najwyżej dwóch gospodarstw domowych.

Ograniczona zostanie również swoboda przemieszczania się w porze nocnej (między godziną 22 a 6) – będzie można wtedy opuszczać dom tylko w wyjątkowych sytuacjach: pracy, pomocy innym, uprawiania sportu. Indywidualne uprawianie sportu jest bowiem dozwolone, ale siłownie, baseny i hale sportowe zostaną zamknięte. Nie można organizować amatorskich zawodów sportowych (dopuszcza się tylko te profesjonalne).

Dostępne nie będą także kolejki i wyciągi narciarskie (wyjątkiem ma być to, że „będą mogły z nich korzystać jedynie osoby zawodowo uprawiające sport” – na razie nie doprecyzowano jednak, co to znaczy, choć przyjmuje się, że do tej kategorii nie zostaną zaliczone nawet kluby narciarskie).

Restrykcje obowiązywać mają co najmniej do 30 listopada. Jak wyjaśnił austriacki rząd, kroki podjęto z powodu ciągle rosnących liczb nowych przypadków zachorowań na covid-19. Władze zapewniają, że jeśli wprowadzone rozwiązania przyniosą pozytywny skutek w postaci spadku dynamiki zachorowań, to w grudniu można liczyć na złagodzenie niektórych przynajmniej obostrzeń. Obiecują też pakiet pomocowy dla wszystkich branż dotkniętych rygorami. Plan przewiduje rekompensatę w postaci 80 proc. obrotów firmy wypracowanych w tym samym okresie w roku poprzednim.

Szczegóły dotyczące nowych regulacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Socjalnych Austrii.

Równocześnie wjazd do Austrii dla większości krajów Unii Europejskiej jest nadal możliwy.

Co ważne, dodatkowe regulacje mogą wprowadzić na swoim terenie również poszczególne kraje związkowe Austrii.