Ischgl zamknięte

Decyzją rządu Tyrolu od soboty (14 marca) Ischgl – główny kurort doliny Paznaun – zostanie zamknięty. W najbliższy weekend przestaną działać równiez kolejki w pozostałych stacjach Paznaun, czyli Galtür i Kappl.

Wedle oficjalnego komunikatu powodem jest „sytuacja związana z koronawirusem”: a konkretnie zakażenie 24 (najprawdopodobniej) osób przez barmana jednego z górskich barów. Dość powiedzieć, że rząd Islandii już kilka dni temu uznał Ischgl za miejsce równie niebezpieczne co Chiny i Włochy, a w efekcie zalecał swoim obywatelom powstrzymanie się od wyjazdów do tej stacji.

Znamienne, że już teraz zamknięto w Ischgl kilkanaście barów aprés-ski (Nevada Alm, Niki’s Stadl, Wedl Alm, Schatzi Bar, Freeride, Kitzloch, Posthörndl, Kuhstall, Niko’s Hexenkuchl, Feuer&Eis-Bar, Ischgler Einkehrschwung, Trofana Alm, Champagner Hütte, Paznauner Taja – choć tu otwarta pozostaje restauracja…). Równocześnie „wszystkie pozostałe restauracje i bary są nadal otwarte”.

Także skibusy zabierają obecnie jedynie połowę dopuszczalnej liczby pasażerów.

Stacja na stronie internetowej zaleca, by w razie pytań dotyczących rezerwacji na okres po 15 marca kontaktować się bezpośrednio z hotelami i pensjonatami. Sama zapewnia, że należność za niewykorzystane karnety (i to nawet przed dniem zamknięcia ośrodka) zostanie refundowana.

Początkowo informolwano, że wyciągi w Galtür i Kappl będą nadal czynne – ostatecznie jednak zdecydowano się zamknąć również je.

W całej dolinie odwołano też planowane na najbliższe dni imprezy sportowe i rozrywkowe: pokazy demonstracyjne szkoły narciarskiej w Ischgl, Open Air w Kappl (15 marca), Galtür Nordic Volumes (2 do 4 kwietnia) oraz wieńczące zwykle sezon koncerty ze słynnego cyklu Top of the Mountain, których gwiazdami mieli być w tym roku Sido i Eros Ramazzotti.