Sezon ruszył wcześniej!

Dzięki niezgorszym ostatnio w wyższych partiach austriackich Alp opadom śniegu w sobotę uruchomiono pierwsze wyciągi w tyrolskim Sölden – dwa tygodnie przed planowanym terminem. Otwarto też trasy na Mölltalergletscher w Karyntii. A za tydzień sezon chce rozpocząć Stubai.

Na lodowcu Rettenbach nad Sölden otwarto gondolę 8 EUB Schwarze Schneid I + II oraz orczyk SL Karleskogl – i oczywiście towarzyszącą im trasę. Można jeździć od 08.00 do 15.30. Przypomnijmy: to właśnie Rettenbachgletscher jest tradycyjnie areną zawodów inaugurujących alpejski Puchar Świata. Tym razem przewidziano je na weekend 27-29 października.

Z kolei na karyntyjskim lodowcu Mölltaler uruchomiono gondolę Eissee oraz dwuosobowe krzesełka Sesselbahn, wywożące gości niemal na sam Schareck (3122 m n.p.m.). Otwarta jest niebieska, ale za to długa trasa schodząca na poziom 2800 m n.p.m.

Oczywiście działa też „całoroczny” lodowiec Hintertux.

A wkrótce ruszyć ma kolejny – tym razem znowu w Tyrolu. „Lodowiec Stubai rozpoczyna sezon narciarski prawdopodobnie już w połowie września! Radosnymi zwiastunami są obfite opady śniegu zapowiadane już na początek września. Warto regularnie rzucać okiem na progozę pogody” – głosi bowiem komunikat tamtejszych kolei linowych.

PS Więcej typowo już narciarskich informacji o Sölden i Stubai (historii stacji, jej obecnym znaczeniu wśród alpejskich ośrodków, najciekawszych miejscach i wydarzeniach) oraz o innych ośrodkach Tyrolu można znaleźć w przewodniku „Tyrol. Serce Alp”, dostępnym w wersji internetowej bądź drukowanej – tę można zamówić elektronicznie na stronie wydawcy, czyli Tirol Werbung, i dostać do domu gratis! Autorem pierwszego polskiego bedekera po narciarskim Tyrolu jest Krzysztof Burnetko.