Nowości 2017/18: z Gurgl do Sölden (i odwrotnie)

W następnym sezonie będzie można (wreszcie) w oparciu o wspólny karnet korzystać do woli ze stoków dwóch zacnych (acz całkiem różnych w charakterze) stacji zimowych tyrolskiej doliny Ötztal: Sölden oraz Obergurgl/Hochgurgl.gemeinsamer-skipass_demethodrenderpropdataOba ośrodki dzieli najwyżej pół godziny jazdy busem (niespełna 15 km). Ich wielkim atutem jest – zwłaszcza wobec coraz bardziej kapryśnych zim – wysokość, na jakich wytyczone są trasy.

Wystarczy powiedzieć, że Sölden oferuje narciarzom aż dwa lodowce, a w Hochgurgl wyciągi docierają też na ponad 3000 m n.p.m. Swoje robi naturalnie również wielkość przeznaczonego na sporty zimowe obszaru: samych przygotowywanych ratrakami tras jest w Sölden niemal 150 km, a w Obergurgl/Hochgurgl – ponad 110 km (do czego dochodzą oczywiście niemierzalne praktycznie możliwości ciekawej jazdy terenowej). Plus wielkie widoki oraz ciekawa narciarska (i nie tylko – bo także dotycząca dziejów badań naukowych) historia.

Więcej o niej i o samych miejscowościach pisałem m.in. w przewodniku „Tyrol. Serce Alp”.

Teraz więc jedynie o owym wspólnym karnecie. Otóż aby móc bez ograniczeń jeździć w obu stacjach, wystarczy w jednej z nich kupić skipass na minimum 3 dni.

Zmiana jest niemalże rewolucyjna, bo do tej pory obowiązywały w tej mierze rozmaite – i zdumiewające w obliczu trendu łączenia sąsiadujących terenów narciarskich – bariery. Otóż nie dość, że aby pojeździć jeden (sic!) dzień w sąsiednim ośrodku, trzeba było dotąd do swojego karnetu (i to tylko ważnego najmniej 5 dni) dopłacić 14 euro. Powód był jednak prozaiczny: oba ośrodki traktowały się nawzajem nawet nie w kategoriach konkurencyjności, ale wręcz wrogości. Była ona tyleż zadawniona, co zapiekła. Ba, przed laty w ogóle nie było mowy o jakichkolwiek wspólnych karnetach (nawet na ów dzień jazdy na stokach sąsiada).

Okazało się jednak, że konieczność walki o względy gości na tak trudnym rynku, jakim stała się ostatnio branża narciarska, zdolna jest przełamać największe nawet uprzedzenia i lokalne niechęci.

Hochgurgl

Hochgurgl

Sześciodniowy karnet na obie stacje kosztować ma dorosłego 285 euro w sezonie głównym, a 257 euro w okresach uznawanych za sezon „niski” (a więc między 16 listopada a 22 grudnia 2017 r., od 6 do 19 stycznia 2018 r. oraz między 7 a 22 kwietnia 2018 r.) – szczęśliwie tam akurat śniegowo jest on wyśmienity. A że konfiguracja terenu i odległość sprawia, iż samych stoków Sölden i Obergurgl/Hochgurgl nie da się połączyć wyciągami ani trasami, to już trudno.