ISPO ruszyło

W Monachium rozpoczęły się targi ISPO 2017 – doroczna największa na świecie wystawa sprzętu do sportów i aktywności zimowych. Ekspozycja jest m.in. okazją do zapoznania się z kolekcjami na następny sezon (2017/18) oraz tendencjami w narciarskiej branży.

Tradycja imprezy sięga 1970 r. Wtedy wzięło w niej udział 816 wystawców z 25 krajów. W obecnej edycji swoje produkty pokazuje ponad 2700 firm narciarskich, snowboardowych, outdoorowych, odzieży sportowej itp.

W tym roku na spektakularne rewolucje – skali nart carvingowych czy technologii rocker – trudno było liczyć. Po pierwsze, kolejne słabe mimo wszystko zimy sprawiły, że kondycja branży też nie jest najlepsza. Po drugie, nie tak dawno doszło przecież do znaczącego przełomu w sferze technologii – w postaci rockera właśnie.

Równocześnie jednak od kilku sezonów uwaga narciarskich inżynierów koncentruje się na zwiększeniu wygody butów – tu symbolem stała się technologia Vacuum Full Fit firmy Fischer, pozwalająca na dopasowywanie do kształtu każdej stopy nie tylko botka wewnętrznego, ale i skorupy.

Nie przez przypadek więc także główna nagroda tegorocznego ISPO, czyli tytuł „Produktu roku”, w segmencie „narciarstwo” przypadł urządzeniu do skanowania stóp „Bootdoc: BD 3D Scanner Vandra” firmy Wintersteiger. Pozwala on uzyskać obraz stopy narciarza w trójwymiarowym formacie. Otrzymujemy zatem dane dotyczące nie tylko długości i szerokości stopy, ale też m.in. wysokości podbicia czy obwodu kostki. Kiedy doda się do tego poziom umiejętności narciarza, można łatwo i precyzyjnie dobrać najodpowiedniejszy dla niego model buta oraz stosowne wkładki.ispo-2017Jury ISPO, złożone z branżowych ekspertów niepowiązanych, co ważne, z producentami (byłymi zawodnikami, dziennikarzami sportowych, specjalistami od wzornictwa itd.) zwróciło ponadto uwagę, że BD 3D Scanner Vandra jest użyteczny zarówno dla kupujących sprzęt (bo ułatwia decyzję odnośnie do wyboru), jak i personelu sklepów sportowych (bo oszczędza czas i ogranicza ryzyko błędu podczas doradzania klientom).

O innych trendach widocznych na tegorocznym ISPO oraz wyróżnionych produktach będzie jeszcze okazja napisać.