Jak dośnieżają mistrzowie (2)

Przypomnijmy: pierwszym miejscem w całej Europie, jeśli chodzi o mistrzostwo w dośnieżaniu stoków, chlubi się Reiteralm, niewielki ośrodek na granicy Styrii i Kraju Salzburskiego (nieopodal słynnego Schladming). Pisałem tu już co nieco o tym, jak się jej to udaje. Teraz ciąg dalszy opowieści.20160130_094138 mZ metra sześciennego wody uzyskuje się ok. 2,5 m sześc. śniegu. W Reiteralm dośnieżone mogą być wszystkie trasy stacji, co oznacza powierzchnię 120 ha. Średnio na sezon potrzeba więc 600 tys. m sześc. wody – efektem jest prawie 1,5 mln m sześc. sztucznego śniegu. Tymczasem koszt wyprodukowania metra sześciennego śniegu wynosi 3 euro.

Odpowiedzialny za stan tras w stacji Stefan Schaumberger (równocześnie zdobywca branżowego tytułu „Mistrza naśnieżania”) mówi: „Ludzie chcieliby jeździć po dobrze przygotowanych i bezpiecznych trasach, a równocześnie narzekają na wysokie ceny karnetów. Powinni jednak wiedzieć, ile kosztuje wyprodukowanie ledwie metra sześciennego sztucznego śniegu. Równocześnie żadna stacja nie przetrwałaby ostatnich zim bez sztucznego śniegu. A wszystko wskazuje na to, że będzie go potrzeba coraz więcej, podobnie jak ludzi, którzy potrafią zadbać o stan tras nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych”.20160130_103503 mDla skutecznego naśnieżania kluczowa jest tzw. temperatura mokrego termometru, czyli stosunek temperatury i wilgotności powietrza. Idealne warunki daje połączenie niskich (pomiędzy – 8 0C a – 12 0C) temperatur z niską (ok. 60 proc.) wilgotnością. Dośnieżanie można jednak zwykle rozpocząć już przy – 2 0C

Szczęściem Raiteralm, podobnie jak Schladming, jest to, że rejon ten często nawiedzają kontynentalne wyże, więc mróz pojawia się wcześniej niż w wielu innych ośrodkach Alp.

*

Samo Reiteralm jest częścią obszaru nazwanego Schladming 4-Mountain Ski Area, złożonego z czterech połączonych kolejkami gór, począwszy od najwyższej, bo liczącej 2015 n.p.m. Hauser Kaibling, przez najsłynniejszą (głównie z racji rozgrywania tam corocznego nocnego slalomu Pucharu Świata) Planai po Hochwurzen i Reiteralm właśnie. W sumie to 123 km tras (prowadzonych głównie przecinkami), które są obsługiwane przez 44 kolejki.

*

Spece z Reiteralm przygotowali też żartobliwy przepis na produkcję śniegu pod znamienną nazwą „Od kropli do płatka”. Oto on.

Składniki:
* woda (pitna!)
* niska temperatura i powietrze

Przygotowanie:
* ściśnij wodę o wysokim ciśnieniu przez dyszę w otoczeniu o niskiej temperaturze
* wprowadź dodatkowe chłodne powietrze z dyszy w celu umożliwienia tworzenia się kryształów
* małe krople wody zostaną zamrożone przez chłodne powietrze
* do momentu uderzenia o podłoże utworzy się kryształek śniegu
* ciesz się nowo powstałym śniegiem!

Faktycznie, z tamtejszej jakości naśnieżania tras korzystają podczas swoich jesiennych treningów nie tylko mistrzowie Pucharu Świata, ale też cieszą jeżdżący rekreacyjnie amatorzy. Przez cały sezon!20160130_125957 m