Wyczyn Bargiela w telewizji

Już wkrótce w telewizji Canal+ Discovery będzie można obejrzeć pierwszy odcinek serialu dokumentującego niedawną alpinistyczno-narciarską wyprawę Andrzeja Bargiela na szczyty tzw. Śnieżnej Pantery.

Przypomnijmy: latem 28-letni zakopiańczyk w rekordowym czasie zdobył pięć siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR, nazywanych przez wspinaczy Śnieżną Panterą. Wyczynu tego dokonał, korzystając z metody sprawdzonej podczas swoich poprzednich wypraw na ośmiotysięczniki Himalajów (Shishapangmę, Manaslu i Broad Peak) – a więc atakując szczyty samotnie i z użyciem (zwłaszcza podczas powrotu do bazy) nart.

fot. Marcin Kin

fot. Marcin Kin

Tym razem w przygotowaniach i samej ekspedycji na Śnieżną Panterę (którą podobnie jak poprzednie na bieżąco tu relacjonowałem) Bargielowi towarzyszyła ekipa Canal+ Discovery.

Efektem ma być ośmioodcinkowy serial dokumentalny „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”, którego emisja rozpocznie się już za tydzień, bo w poniedziałek, 14 listopada.

W zapowiedziach czytamy:

Kamery Canal+ Discovery już od kwietnia 2016 roku śledziły każdy ruch polskiego skialpinisty. Twórcy przyglądali się żmudnym treningom w Tatrach, restrykcyjnej diecie, skomplikowanym badaniom i testom wytrzymałościowym, a przede wszystkim nastawieniu i emocjom, które towarzyszyły Polakowi. Pod koniec czerwca 14-osobowa ekipa ruszyła do Kirgistanu, by tam rozpocząć niewyobrażalnie trudną wyprawę. Zespół towarzyszył Andrzejowi niekiedy także na wysokości 6 tysięcy metrów. Na szczyt jednak wchodził sam, ale i te momenty będą mogli zobaczyć widzowie, dzięki specjalnym kamerom zamontowanym na kombinezonie alpinisty. Twórcy serii, którzy byli z Andrzejem w górach, pokażą, że ekspedycja to nie tylko wspinanie się po górach. To także niebanalne spotkania z lokalnymi mieszkańcami, techniczne utrudnienia, z którymi musiała zmierzyć się ekipa, problemy zdrowotne kluczowych osób oraz niebezpieczne wypadki podczas zdobywania wierzchołków. Do historii, które Andrzej Bargiel przywiózł z wyprawy można zaliczyć wypięcie się jednej narty podczas zjazdu z Piku Pobiedy oraz zatrzymanie przez straż graniczną na granicy kirgisko-tadżyckiej, które opóźniło wyprawę o kilka dni.

Aby umożliwić jak największej liczbie widzów obejrzenie premierowej odsłony wyczynu Polaka, 14 listopada program Canal+ Discovery będzie odkodowany zarówno dla abonentów nc+, jak i sieci kablowych.

Kolejne odcinki serii będzie można oglądać w następne poniedziałki o godzinie 21.00.