Bargiel w góry z Mercedesem

Firma Mercedes pomoże Andrzejowi Bargielowi na kolejnych etapach przedsięwzięcia Hic Sunt Leones, zakładającego zjazd na nartach z najwyższych szczytów świata.DSC0917m„Chciałbym ogłosić, że oficjalnym partnerem motoryzacyjnym projektu Hic Sunt Leones został Mercedes-Benz, Sobiesław Zasada Automotive!! Partner motoryzacyjny, który poprzez udostępnienie swoich samochodów pomoże mi w osiągnięciu najbardziej ekstremalnych celów.. Dzięki!” – napisał Bargiel na Facebooku.

O samym pomyśle już tu pisałem („Na nartach z ośmiotysięczników – czyli wielki plan Jędrka Bargiela”, 2 września 2013 oraz: „Jeździć da się (prawie) wszędzie”, 6 września 2013 r.), podobnie jak o dotychczas odbytych w jego ramach wyprawach na Sziszpangmę („Nowy trend?”, 3 października 2013 r.) i Manaslu („Jędrek Bargiel wszedł (znowu w nowatorskim stylu!) na Manaslu”, 25 września 2014 r.).

Teraz samochody Mercedesa mają ułatwiać Bargielowi i jego ekipie przygotowanie się do wypraw – m.in. treningi w Alpach. Jak czytamy na stronie internetowej – Sobiesław Zasada Automotive „W ramach współpracy Andrzej Bargiel przetestuje wybrane modele Mercedes-Benz, szczególnie pod kątem użyteczności w długich trasach oraz możliwości napędu na wszystkie koła 4MATIC”. Pierwszym z przekazanych zespołowi jest Mercedes-Benz GLK.

Jesienią w ramach Hic Sunt Leones Bargiel planuje wprawę na Śnieżną Panterę, czyli 5 siedmiotysięczniki leżących na terenie byłego ZSRR. Chodzi o liczący 7439 m n.p.m. Szczyt Zwycięstwa (Pik Pobiedy, Dżengisz czokusu) oraz Chan Tengri (7010 m n.p.m.) w paśmie Tienszan (Kirgistan/Kazachstan/Chiny), a nadto mający 7495 m n.p.m. Szczyt Ismaila Samaniego (d. Pik Komunizma), Szczyt Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) i sięgający 7134 m n.p.m. Szczyt Lenina (Awicenny) w paśmie Pamiru (Tadżykistan/Kirgistan).

Prócz zjechania z nich na nartach celem jest pobicie dotychczasowego rekordu wejścia na te szczyty. Należy on do Denisa Urubko i Andrieja Molotowa, którzy w 1999 roku na pokonanie Śnieżnej Pantery potrzebowali 42 dni. Bargiel chce zdobyć ją w czasie krótszym niż 30 dni.