Ischgl: jest śnieg i scena

Kiedy w niedzielę w południe wjechałem na grań pomiędzy austriackim Ischgl i szwajcarskim Samnaun, padał całkiem gęsty śnieg. Tymczasem po drodze , na wysokości 2300 m n.p.m., stała już scena, na której, by uwieńczyć zakończenie sezonu, wystąpi za tydzień Mariah Carey.

Jako że mijający sezon był tu generalnie nader śnieżny, więc otwarte są wciąż niemal wszystkie trasy. Można zatem nadal jeździć na ponad 230 km (spośród 238 km) nartostrad. Działają też praktycznie wszystkie z 44 wyciągów Silvretta Arena (bo tak nazywa się wspólny, nadgraniczny, obszar narciarski pomiędzy Ischgl a Samnaun).

Idalp 2300 m n.p.m.

Na dodatek jakość śniegu jest styczniowa – zwłaszcza w partiach powyżej górnej stacji gondolek, czyli Idalp (2300 m n.p.m.), a najwyższym tu miejscem dostępnym wyciągami, czyli szczytem Greitspitze (2872 m n.p.m.). Mój przewodnik znalazł też całkiem spore obszary nieprzejeżdżonego puchu – z czego oczywiście obaj skorzystaliśmy.

Dopiero pod koniec dnia i to tylko w niższych, prowadzących do samego Ischgl, odcinkach tras, śnieg stał się – jak to na wiosnę – mokry i ciężkawy. W końcu bowiem przestało padać i pojawiło się piękne słońce. To też znak, że kalendarz jest nieubłagany i pora kończyć nawet tak bogaty w śnieg sezon.

Ischgl – który uchodzi nie tylko za jeden z pięciu topowych kurortów zimowych Austrii, ale też bodaj najbardziej „zabawową” – dawno, dawno temu wpadło na pomysł urządzania na rozpoczęcie i zwieńczenie sezonu plenerowych koncertów największych gwiazd rocka i pop. Na 2320 m n.p.m. występowali więc w minionych latach m.in. Elton John, Tina Turner, Bob Dylan, Sting, Peter Gabriel Pink, Alicia Keys czy The Killers.

Sir Elton John w Ischgl

30 kwietnia, czyli w najbliższy poniedziałek, w 17. już koncercie cyklu Top of the Mountain, gwiazdą będzie Mariah Carey. Ta znana ze skali głosu obejmującej 5 oktaw piosenkarka R&B i pop, w ciągu swej kariery na pierwszych miejscach list przebojów umieściła aż 18 hitów – pod tym względem wyprzedzają ją jedynie Beatlesi. Zdobyła aż 5 nagród Grammy, a „Billboard” uhonorował ją laurem „Artystki dekady”.

W Ischgl ma zaśpiewać największe swoje hity oraz kilka standardów R&B. Co więcej, będzie to jedyny w tym roku jej koncert w Europie.

Istotne też, że z ważnym skipassem wstęp jest darmowy. Karnet dzienny w tym okresie kosztuje  95 euro, dwudniowy: 125 euro, a trzydniowy: 128 euro. Są też dostępne tzw. pakiety pobytowe (przykładowo: cztery noclegi ze śniadaniem i czterodniowy karnet można kupić za 272 euro).

Ale i po koncercie będzie można jeszcze pojeździć w Ischgl na nartach bądź desce. Bo Silvretta Arena zamknięta zostanie w tym roku dopiero we wtorek 1 maja.