W La Plagne 2011/12 nieco drożej. A gdzie indziej?

Światowej sławy francuski ośrodek narciarski La Plagne już teraz zdradził, ile przyszłą zimą trzeba będzie płacić tam za skipasy. Może to być wyznacznikiem tendencji cenowych w sezonie 2011/12 także w innych stacjach.

Większość karnetów będzie o ok. 2 proc droższa niż dotąd. Przykładowo, najpopularniejszy – czyli 6-cio dniowy dla dorosłego narciarza na obszar tzw. Paradiski, a więc stoki w samym La Plagne oraz w sąsiednich Les Arcs i Peisey-Vallandry (w sumie 425 km oznakowanych tras i niezliczone możliwości rewelacyjnych off piste) – zamiast 249 euro kosztować ma 254 euro.

Skądinąd  mniej więcej tej skali wzrost cen skipasów w kolejnych sezonach stał się już w stacjach zimowych tradycją… Uzasadnieniem ma być coroczna inflacja.

Ale że La Plagne chce ściągać teraz coraz więcej narciarskich (i snowboardowych) rodzin, niezmienione pozostaną ceny karnetów dla rodziców z dziećmi. I tak, dwie osoby dorosłe z dwójką dzieci za 6 dni jazdy w Paradiski zapłacą w sumie 799 euro – tyle samo, ile w minionym sezonie.

Co więcej, La Plagne zamierza wprowadzić nową ofertę w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy: jeśli oboje z rodziców wykupią wtedy dla siebie skipasy, to jedno dziecko będzie mogło jeździć za darmo (inna rzecz, że zwykle w tym czasie najdroższe są z kolei noclegi).

Inną nowością nadchodzącego sezonu będzie w La Plagne likwidacja depozytów za karty magnetyczne ze skipasami (dotąd kaucja wynosiła 3 euro). Właściciele kurortu argumentują, że usprawni to obsługę gości w samej stacji i ułatwi pracę biurom podróży (sprzedającym często pakiety: nocleg plus karnet). Zapewniają też, co równie ważne, że sprzedaż skipasów bez depozytów wcale nie musi oznaczać konieczności produkowania drastycznie większej liczby kart magnetycznych, a więc nie przyniesie szkód środowisku.

Do tej pory bowiem i tak wielu gości rezygnowało ze zwrotu 3 euro i nie zwracało karnetu. Teraz zaś przy kasach i na końcu nartostrad zostaną ustawione dodatkowe pojemniki na wykorzystane skipasy – i wszystkie zwrócone karty będą mogły być ponownie użyte przez kolejnych klientów. Zbieranie starych skipasów będzie teraz leżeć w interesie stacji, bo karty magnetyczne nie są tanie.

Przy okazji: do 1 sierpnia w okolicach obszaru Paradiski można rezerwować na okres nadchodzącej zimy całe chaty ze znaczącymi zniżkami w systemie promocji „earlybird”.